Gabriel Krawczyk

Esensja, FilmWeb

GK
56
Średnia ocena krytyka
jest mniejsza o 6 od średniej wszystkich krytyków

Ten krytyk napisał 44 recenzje

Rozkład ocen wystawionych przez krytyka:

Pozytywne
16
Neutralne
16
Negatywne
12

Recenzje

90
Symfonia fabryki Ursus

Gdybym miał pójść na łatwiznę i opisać sumę podobieństw, na które składa się 61-minutowa "Symfonia fabryki Ursus", zacząłbym od twórczości Tony'ego Gatlifa.


80
Niewidoczne życie sióstr Gusmao

Pełne melancholii "Niewidoczne życie sióstr..." wystawia laurkę właśnie temu, co ukrywa się w środku – niewypowiedzianemu słowu i pragnieniu, po które nie odważono się wyciągnąć ręki.


80
Wspomnienia: geneza „Obcego”

Obfitość pomieszczonych tu informacji i przejrzystość analiz pozwalają jednak zapomnieć o drobnych skazach. A intensywność fanowskiego przeżycia każe zapytać, jaki jeszcze tytuł znajduje się na liście ukochanych filmów Alexandre O. Philippe.


80
Zgubiłam swoje ciało

Niezwykły film o bardzo zwykłym człowieku.


80
What She Said: The Art of Pauline Kael

Choć ma w podtytule "sztukę", "Krytyczka" nie idealizuje postaci wrednej i kłótliwej.


80
I młodzi pozostaną

Cudowne jest, że w filmie Jacksona nawet technologiczne wątpliwości świetnie tematyzują dylematy wyruszającego w przeszłość dokumentalisty.


80
Free Solo: ekstremalna wspinaczka

We "Free Solo"filmowa technologia spleciona zostaje z akrobatycznymi możliwościami współobecnych operatorów. To najlepszy hołd dla trudów Alexa, tym bardziej zasługujący na wszelkie nagrody, że obarczony niemałą etyczną zagwozdką.


70
Gloria Bell

Sebastián Lelio, twórca nagrodzonej Oscarem "Fantastycznej kobiety", znów z czułością przygląda się pierwszoplanowej aktorce. Reżyser rezygnuje ze słów opisujących fizyczność, zamiast tego opowiada o niej samą tylko kamerą.


70
Wszystko dla mojej matki

Reżyserka nie tylko daje nam poznać pragnienia swoich bohaterek, ale wyraźnie czuje się za nie odpowiedzialna. Pozwala im dojrzeć, a zasiane w ich sercach zło i zwątpienie przekuwa w łączącą je siłę.


70
Proxima

Melancholijna historia rozstania matki i córki okazuje się także studium walki kobiecego ciała – z materią, fizyką i własną biologią.


Proszę czekać…