Najlepszy 2017

2017

Big dd656d4c ce27 431c b4cd df8a71c0bf05
76
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 17 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
14
Neutralne
2
Negatywne
0
  • Polska premiera 17 lis 2017 (2017-11-17)
  • Światowa premiera 21 wrz 2017 (2017-09-21)
  • Gatunek Dramat, Biograficzny, Sportowy
  • Kraj Polska
  • Reżyseria Łukasz Palkowski
  • Scenariusz Agatha Dominik, Maciej Karpiński
  • Aktorzy Jakub Gierszał, Kamila Kamińska, Anna Próchniak

Głównym bohaterem filmu jest Jerzy Górski (rocznik 1954). Po 14 latach zmagania się z nałogiem narkotykowym, postanawia zmienić swoje dotychczasowe życie. Z heroinisty stopniowo "przeobraża się" w wyczynowca. Jak sam mówi, jeden nałóg zamienił na drugi. Jego droga na ekstremalny, sportowy szczyt zaczyna się w 1983 roku we wrocławskim Monarze, gdzie przechodzi intensywną terapię odwykową. Kilka lat później kończy morderczy wyścig The Western States Endurance Run, czyli tzw. Bieg Śmierci (161 km biegu jednego dnia) i zostaje triatlonowym mistrzem świata w zawodach Double Ironman (7,6 km pływania, 360 km jazdy rowerem, 84 km biegu). W połowie lat 90. - po ciężkim wypadku i kilku operacjach - ukończył słynny Ultraman Triathlon na hawajskiej wyspie Big Island (10km pływania, 421 km jazdy rowerem, 84 biegu). Od lat pracuje również jako trener i menedżer sportowy.

Recenzje

90

Najlepszy może jest sportowym dramatem biograficznym na hollywoodzkim poziomie, ale zarazem nie popełnia częstych błędów gatunku i ma w sobie coś unikalnego.


90

"Najlepszego" należy, trzeba i warto zobaczyć, bo nic tak nie inspiruje jak historia człowieka, który biegł tak długo, by w końcu nie bać się zatrzymać.


90

Naprawdę jest to świetny film z niebanalną historią, która sama się broni.


83

Nowy film w reżyserii Łukasza Palkowskiego, „Najlepszy” z Jakubem Gierszałem to opowiedziana w amerykańskim stylu historia wydobywania się z dna rozpaczy na szczyt.


82

Tak jak poprzednio Religa, tak już niedługo Jerzy Górski zajmie ważne miejsce w życiu Polaków. Już za te kilka tygodni będzie się dużo o nim dyskutować, bo idę o zakład, że wszyscy polubimy ten film.


80

Widzę w "Najlepszym" prawdziwy tryumf polskiego kina popularnego, którego sprawność i szczerość współdziałają w sprawie dobrej i ważnej jednocześnie.


80

Łukasz Palkowski w swojej twórczości próbuje ich życiorysy przybliżyć szerszej widowni a sposób w jakim to robi daje nadzieję, że rodzime kino próbuje się odrodzić.


80

Nie tylko perfekcyjnie zrealizowane, ze znakomitą scenografią i obsadą, ale też umiejące godnie i z polotem opowiadać o ludziach, którzy zasługują na to, by zarówno nasze, jak i przyszłe pokolenia usłyszały ich historię.


78

"Najlepszy" Łukasza Palkowskiego to prawdziwe uosobienie niezwykłej opowieści, którą udało się przekazać w iście Hollywodzkim stylu. Filmowa historia potrafi nas niesamowicie pochłonąć i uwieść swoim duchem walki, przez co po seansie sami będziemy...


70

Chociaż "Najlepszy" jest filmem niepozbawionym wad, można odetchnąć z ulgą - Palkowski znów dostarczył niesamowitych ekranowych emocji.


70

Najlepszy to brawurowa historia o przełamywaniu ograniczeń, której wartością dodatkową jest antynarkotykowe przesłanie, niemniej jest to także film z przepisu, według którego tworzy się oscarowe dramaty.


70

Film motywuje, unaocznia klęskę narkomanów, nie tracąc przy tym pogodnych tonów i ogólnej lekkości. Takich produkcji w Polsce brakuje i w takim kontekście „Najlepszy” nie ma sobie równych.


70

Najlepszy to film o wewnętrznej walce i sile, jaką człowiek potrafi czerpać od bliskich. Portret człowieka, który starał się spełniać marzenia, a przy tym pokonać niezliczona ilość przeciwności.


70

"Najlepszy" to kolejny dowód na to, że Palkowski potrafi w bardzo ciekawy sposób opowiadać ludzkie historie. Film o Górskim jest pod pewnymi względami nawet lepszy od "Bogów".


60

Ambicje na stworzenie hollywoodzkiej biografii od zera do bohatera tylko w połowie się sprawdzają. Szczególnie dlatego, że opowiadana historia broni się sama, nie potrzebuje metaforycznych dodatków i podwójnej roli Jakuba Gierszała.


50

"Najlepszy" to skrojona wedle hollywoodzkiego przepisu biografia sportowca po zaprawie w Monarze okazuje się filmem nieidealnym - zupełnie jak jego bohater.


?

Za dużo tu uproszczeń i zbyt dosłownych metafor, by dać się porwać historii polskiego mistrza triathlonu.


Proszę czekać…