Lady Bird 2017

2017

Big 1c2cb749 127d 4f36 8715 e4635355fab8
76
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 19 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
17
Neutralne
1
Negatywne
0
  • Polska premiera 02 mar 2018 (2018-03-02)
  • Światowa premiera 01 wrz 2017 (2017-09-01)
  • Gatunek Komedia, Dramat
  • Kraj USA
  • Reżyseria Greta Gerwig
  • Scenariusz Greta Gerwig
  • Aktorzy Saoirse Ronan, Laurie Metcalf, Tracy Letts

Christine „Lady Bird” McPherson (Saoirse Ronan) ze wszystkich swych młodzieńczych sił sprzeciwia się matce (Laurie Metcalf). Kobiecie silnej, wyrazistej o jasno sprecyzowanych poglądach, pracującej bez wytchnienia jako pielęgniarka po tym, jak jej mąż (Tracy Letts) stracił pracę.

Recenzje

90

"Lady Bird" to ciepły, ale niebanalny film o dojrzewaniu i rodzinie. Świetnie zagrany i błyskotliwy. Pozostaje tylko obserwować, co jeszcze zaoferuje nam w przyszłości Greta Gerwig.


85

"Lady Bird" to także produkcja znacznie łatwiejsza w odbiorze, niż dzieło Linklatera, zrealizowana z większą wrażliwością i z bezbłędną obsadą. Z drugiej strony momentami wciąż niepewna stylistycznie i naiwnie prosta.


83

Filmów traktujących o dojrzewaniu powstało mnóstwo i trudno w ramach tej konwencji powiedzieć coś naprawdę nowego. "Lady Bird" się to udaje.


80

Rewelacyjny reżyserski debiut Grety Gerwig opowiada o tym, jak magiczny i radosny potrafi być okres dojrzewania – ale również o pierwszych wielkich rozczarowaniach.


80

Lady Bird to mały, wielki film. Bardzo uniwersalny i znakomity w swojej prostocie, ze świetnymi kreacjami aktorskimi i znakomicie poprowadzoną narracją. Nic tylko wybrać się do kina.


80

To film uczuć, rumieńców, kuksańców. Prawdziwy afrodyzjak dla ceniących sobie udekorowane, ale w normie, prawdziwki.


80

Widzowie potrzebują takich filmów: bystrych i niepowtarzalnych.


80

Czuć w filmie Gerwig wspólnotę ducha z "Boyhood" Linklatera, widać artystyczne powinowactwo z Noah Baumbachem, a także subtelną ironię i akceptację dla niedoskonałości, charakterystyczne dla Wesa Andersona.


80

Lady Bird prowadzi nas do dość oczekiwanego zakończenia. Całe szczęście, że Greta zabiera nas tam bardzo mało popularną drogą.


79

Greta Gerwig w swoim debiucie porusza bardzo ciekawy temat. Choć nie odkrywa niczego nowego, to jednak jest w stanie dorzucić coś swojego do tej opowieści.


75

Greta Gerwig opatentowała całkiem interesujący przepis, który jednak zadziałał w tym przypadku wyłącznie z racji wykorzystania silnie nacechowanych emocjonalnie składników autobiografii. Tych natomiast może nie wystarczyć na kolejny posiłek.


70

"Lady Bird" to film drobnych, z pozoru niewidocznych gestów oraz sprzeczności.


70

Lady Bird pełna jest błyskotliwego humoru, ironii z jaką reżyserka spogląda na naiwność i trochę wyimaginowany bunt swojej bohaterki oraz ciekawych spostrzeżeń na temat patriotyzmu i życia średniozamożnych amerykanów tuż po atakach z 11 września.


70

Lady Bird nie jest roztrzepana jak Frances Ha i daleko jej do Mistress Amierica, ale właśnie dzięki temu tworzy swoją szaloną historię walki o własną tożsamość.


70

Lady Bird jest pełnym emocji obrazem dziewczyny, która od życia pragnie czegoś więcej. Pospolitym filmem, który zadziwia swoją prostotą oraz przyjemnym seansem w obliczach debiutu.


70

Film jest świetny, ale nie ulegajmy emocjom amerykańskich krytyków zbyt łatwo, bo “Lady Bird” nie jest arcydziełem.


70

Dzieło niezwykle celne w czynionych obserwacjach i angażujące emocjonalnie – a to już przecież bardzo wiele.


50

Lady Bird to film lekkostrawny, niekiedy nawet przyjemny, ale mało angażujący. Ratuje go delikatny humor i empatia, z jaką przedstawieni zostali bohaterowie.


?

„Lady Bird” to esencja przeciętności i nie pomaga w tym nawet, bardzo chcąca się wyróżniać, główna bohaterka.


Proszę czekać…