Twój Vincent 2017

Loving Vincent 2017

Big 2c2fe2b6 a224 4607 809c d771b3f62d11
79
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 19 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
18
Neutralne
0
Negatywne
0
  • Polska premiera 06 paź 2017 (2017-10-06)
  • Światowa premiera 12 cze 2017 (2017-06-12)
  • Gatunek Animowany, Dramat, Kryminał, Biograficzny
  • Kraj Polska, Wielka Brytania
  • Reżyseria Dorota Kobiela, Hugh Welchman
  • Scenariusz Dorota Kobiela, Hugh Welchman
  • Aktorzy Saoirse Ronan, Douglas Booth, Eleanor Tomlinson

27 lipca 1890 r. szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie; dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. Twój Vincent opowiada właśnie tę historię - odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?

Recenzje

90

”Twój Vincent” bez problemu może nawiązać konkurencję z filmami animacyjnych gigantów pokroju Disney’a lub Warner Bros. a nawet takowy pojedynek wygrać.


90

Podświadomie przekraczamy niewidzialne ramy poszczególnych dzieł, odkrywając skrawek po skrawku przesączoną bólem i samotnością historię ich autora.


90

Film wyświetlany jest w polskich kinach głównie w wersji dubbingowanej, co wydaje się dziwne, ale zapewne chodziło o to, by widz bez rozpraszania napisami mógł chłonąć artystyczną stronę dzieła.


90

Twój Vincent to animacja interesująca, wciągająca, ale przede wszystkim na długo zapadająca w pamięć. Przez to, że każdy kadr wygląda jak prawdziwe arcydzieło.


90

Cały film to intrygujące śledztwo dociekliwego Armanda. Chłopak krąży od osoby do osoby i – niczym w fabularnej grze komputerowej – otrzymuje kolejne wskazówki.


85

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że oprócz bajecznej techniki, twórcy intrygują nas również historią i pokazują, że pomimo tylu produkcji na temat Vincenta, postać malarza wciąż potrafi intrygować.


83

"Twój Vincent" to film, który jest spełnionym marzeniem tak twórców, jak i wielbicieli sztuki i animacji.


80

Film ten jest wielkim hołdem dla sztuki, ale też dzięki integralnym elementom świata filmowego potrafi zainteresować swoją fabułą.


80

Film nie jest jednak tylko pięknym ruchomym obrazem, lecz broni się również fabularnie. Ukazana historia jest prosta, ale ciekawa i bardzo dobrze poprowadzona.


80

Loving Vincent jest tak poruszający i sympatia prawdziwego, głównego bohatera do koloru żółtego wcale nie uśmierza bólu. Dlatego Roulin pochyla się nad bohaterem tak, jakby sam przeżywał stratę.


80

Film Doroty Kobieli i Hugh Welchmana to - dosłownie i w przenośni - autentyczne dzieło sztuki.


70

Ambicje twórców znacząco wykraczają jednak poza chęć stworzenia doskonałej imitacji dzieł geniusza. Kobiela i Welchman zapragnęli zrozumieć holenderskiego malarza nie tylko jako artystę, lecz także człowieka.


70

Twój Vincent to dobrze skrojona historia z nutą kryminalnej zagadki w tle. Każda ze scen emanuje doskonałością, pokazując nową jakość sztuki filmowej.


70

Patrząc na koncept filmu można pomyśleć, że będzie to rozbuchana wizualnie, malarska epopeja – zamiast tego dostajemy bardzo intymną, osobistą historię tajemniczego życia i nierozwikłanej zagadki śmierci.


70

Twój Vincent nie jest filmem pióra tylko pędzla, a fabularne luki natychmiast zamalowane zostają nową lokacją albo osobą, wyjętą wprost z twórczości lub życia holenderskiego malarza.


70

Kilogram biografii i tona sztuki – nic dziwnego, że o widowisku mówi się, jako o pewnym kandydacie do Oscara.


70

Nie ma wątpliwości, że obraz jest najprawdziwszą ucztą dla zmysłów.


70

Ciężka praca artystów imponuje przez całość trwania projekcji. Gorzej z warstwą fabularną filmu.


?

Kompendium wiedzy na temat twórczości słynnego artysty i naprawdę imponujące od strony wizualnej przedsięwzięcie.


Proszę czekać…