Twój Vincent 2017

Loving Vincent 2017

Big 2c2fe2b6 a224 4607 809c d771b3f62d11
80
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 17 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
16
Neutralne
0
Negatywne
0
  • Polska premiera 06 paź 2017 (2017-10-06)
  • Światowa premiera 12 cze 2017 (2017-06-12)
  • Gatunek Animowany, Dramat, Kryminał, Biograficzny
  • Kraj Polska, Wielka Brytania
  • Reżyseria Dorota Kobiela, Hugh Welchman
  • Scenariusz Dorota Kobiela, Hugh Welchman
  • Aktorzy Saoirse Ronan, Douglas Booth, Eleanor Tomlinson

27 lipca 1890 r. szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie; dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. Twój Vincent opowiada właśnie tę historię - odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?

Recenzje

90

”Twój Vincent” bez problemu może nawiązać konkurencję z filmami animacyjnych gigantów pokroju Disney’a lub Warner Bros. a nawet takowy pojedynek wygrać.


90

Podświadomie przekraczamy niewidzialne ramy poszczególnych dzieł, odkrywając skrawek po skrawku przesączoną bólem i samotnością historię ich autora.


90

Film wyświetlany jest w polskich kinach głównie w wersji dubbingowanej, co wydaje się dziwne, ale zapewne chodziło o to, by widz bez rozpraszania napisami mógł chłonąć artystyczną stronę dzieła.


90

Twój Vincent to animacja interesująca, wciągająca, ale przede wszystkim na długo zapadająca w pamięć. Przez to, że każdy kadr wygląda jak prawdziwe arcydzieło.


90

Cały film to intrygujące śledztwo dociekliwego Armanda. Chłopak krąży od osoby do osoby i – niczym w fabularnej grze komputerowej – otrzymuje kolejne wskazówki.


85

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że oprócz bajecznej techniki, twórcy intrygują nas również historią i pokazują, że pomimo tylu produkcji na temat Vincenta, postać malarza wciąż potrafi intrygować.


83

"Twój Vincent" to film, który jest spełnionym marzeniem tak twórców, jak i wielbicieli sztuki i animacji.


80

Film nie jest jednak tylko pięknym ruchomym obrazem, lecz broni się również fabularnie. Ukazana historia jest prosta, ale ciekawa i bardzo dobrze poprowadzona.


80

Loving Vincent jest tak poruszający i sympatia prawdziwego, głównego bohatera do koloru żółtego wcale nie uśmierza bólu. Dlatego Roulin pochyla się nad bohaterem tak, jakby sam przeżywał stratę.


80

Film Doroty Kobieli i Hugh Welchmana to - dosłownie i w przenośni - autentyczne dzieło sztuki.


70

Ambicje twórców znacząco wykraczają jednak poza chęć stworzenia doskonałej imitacji dzieł geniusza. Kobiela i Welchman zapragnęli zrozumieć holenderskiego malarza nie tylko jako artystę, lecz także człowieka.


70

Twój Vincent to dobrze skrojona historia z nutą kryminalnej zagadki w tle. Każda ze scen emanuje doskonałością, pokazując nową jakość sztuki filmowej.


70

Patrząc na koncept filmu można pomyśleć, że będzie to rozbuchana wizualnie, malarska epopeja – zamiast tego dostajemy bardzo intymną, osobistą historię tajemniczego życia i nierozwikłanej zagadki śmierci.


70

Kilogram biografii i tona sztuki – nic dziwnego, że o widowisku mówi się, jako o pewnym kandydacie do Oscara.


70

Nie ma wątpliwości, że obraz jest najprawdziwszą ucztą dla zmysłów.


70

Ciężka praca artystów imponuje przez całość trwania projekcji. Gorzej z warstwą fabularną filmu.


?

Kompendium wiedzy na temat twórczości słynnego artysty i naprawdę imponujące od strony wizualnej przedsięwzięcie.


Proszę czekać…