Królewicz Olch 2016

2016

Big 252cd73b f1a5 4aa7 8781 051afdcbe1c2
70
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 9 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
4
Neutralne
3
Negatywne
0
  • Polska premiera 18 sie 2017 (2017-08-18)
  • Światowa premiera 19 wrz 2016 (2016-09-19)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj Polska
  • Reżyseria Kuba Czekaj
  • Scenariusz Kuba Czekaj
  • Aktorzy Stanisław Cywka, Agnieszka Podsiadlik, Sebastian Łach

Wybitnie utalentowany chłopak (Stanisław Cywka) jest oczkiem w głowie apodyktycznej matki (Agnieszka Podsiadlik). Ich więź jest nierozerwalna. Są razem przeciwko całemu światu. To jednak tylko pozory. Podczas gdy on pragnie być zwykłym nastolatkiem, matka wymusza na nim udział w międzynarodowym konkursie naukowym. Gdy on marzy o kolegach i pierwszej dziewczynie, ona przeprowadza ich do innego miasta, by mógł studiować na uniwersytecie. Wszystko zmienia się, kiedy w ich życiu nagle pojawia się mężczyzna (Sebastian Łach), a nastoletni geniusz przestaje być centrum wszechświata.

Recenzje

90

Rewelacyjne kino, ale jeszcze lepszy prognostyk na przyszłość.


83

Niesamowite, jak ogromnie reżyser dojrzał od czasu „Baby Bump”. Wówczas intrygujący „młody zdolny”, teraz – pełnokrwisty, samoświadomy twórca, który przynosi widzom jeden z najlepszych polskich filmów ostatniej dekady.


75

Królewicz Olch mimo kilku prostot oraz odczuwalnej epizodycznej dezorientacji, ukonstytuował pozycję Kuby Czekaja jako najciekawszego głosu filmowego ostatnich lat w kinie, jego odwagę, sięganie po znane tematy w sposób nieznany i rozbijanie przyz...


75

Warto myśleć o tym filmie jako metaforze zrzucania skóry, opowieści o rytuałach przejścia oraz uświadamianiu sobie, że nawet jeśli nasza głowa zakleszczyła się między światami, to nigdy nie będziemy w jego centrum.


60

Ambitna porażka skłonnego do ryzyka Czekaja satysfakcjonuje bowiem bardziej niż wykalkulowane sukcesy większości jego kolegów po fachu.


60

Ten nieidealny film zostanie zapamiętany, o nim będzie się mówić i do niego nawiązywać. Oryginalność formy to bowiem wciąż u nas towar deficytowy.


50

Królewicz Olch to film w reżyserii Kuby Czekaja, który został pokazany podczas gali otwarcia 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Trudny, artystyczny, ale czy dobry?


?

Kuba Czekaj bawi się z widzem za pomocą metafor i symboliki. Sam tytuł jest nawiązaniem do popularnego dzieła "Król Olch" Goethego, gdzie można się doszukiwać nawiązań do filmu.


?

To film niespokojny. Fascynujący i drażniący jednocześnie; wydumany i błyskotliwy, przewrotny i ostentacyjnie niezależny intelektualnie. Dziesięć razy bardziej wolę oglądać "Królewicza Olch" niż mainstreamowe kino środka.


Proszę czekać…