Dzikie róże 2016

2016

Big b836d3a6 f5bc 43bf 9acf 133feefde788
67
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 9 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
5
Neutralne
2
Negatywne
0
  • Polska premiera 29 gru 2017 (2017-12-29)
  • Światowa premiera 05 sie 2017 (2017-08-05)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj Polska
  • Reżyseria Anna Jadowska
  • Scenariusz Anna Jadowska
  • Aktorzy Marta Nieradkiewicz, Michał Żurawski, Halina Rasiakówna

Ewa (30) wraca do domu po pobycie w szpitalu. Czeka na nią dwójka dzieci, Jaś (2) i Marysia (8), którymi podczas jej nieobecności opiekowała się jej matka. Wkrótce do domu wraca również mąż Ewy, Andrzej, który spędził kilka miesięcy pracując w Norwegii. Tymczasem trwają przygotowania do Pierwszej Komunii Marysi. Sekret, który chowa Ewa, wkrótce zaburzy pozornie normalnie funkcjonujące życie rodziny.

Recenzje

75

Dawno nie było w naszej kinematografii tak wiarygodnych portretów psychologicznych.


70

Film Jadowskiej nie daje się zamknąć w schematach. Wywołuje niepokój i żal, ale również próbuje doszukiwać się nadziei. Dzięki Marcie Nieradkiewicz "Dzikie róże" są do bólu wyraziste.


70

"Dzikie róże" traktuję jako dowód na to, że reżysersko-aktorska chemia jest zjawiskiem, nad którym można pracować i które procentuje przez lata. A także jako uspokajającą ilustrację przysłowia, że nic dwa razy się nie zdarza.


67

Brawa przede wszystkim dla Marty Nieradkiewicz, która świetnie poradziła sobie z ciężarem emocji kolejnej bohaterki w toksycznym zapętleniu, pod presją. Mówi się już, że z cierpieniem jej do twarzy.


67

Film opowiada uniwersalną historię, która mogłaby wydarzyć się gdziekolwiek. Reżyserka umiejscawia ją na polskiej prowincji, na wsi.


60

Dzikie Róże Anny Jadowskiej to ciekawa propozycja dla spragnionych intymnego kina psychologicznego.


60

Dzikie róże stają się intrygującą rozprawą o kobiecości w patriarchalnym świecie, zaletach i wadach małej społeczności i obłudzie lokalnego Kościoła, którą Jadowska dość mocno piętnuje.


?

Anna Jadowska wzięła tak zwany gazetowy temat i świadomie zdekonstruowała go. Opowiadając o cierpieniu swoich bohaterek, stworzyła jeden z najważniejszych filmów o kobietach i kobiecości ostatnich lat.


?

Jadowska ciekawie i bez histerii spogląda w innym kierunku, dzięki temu dramat dotyczy obu stron, a umazany w sosie prowincjonalnej mentalności, plotek i tego „by ludzie nie gadali” najbardziej czuć kolce w tych dzikich różach.


Proszę czekać…