To 2017/I

It 2017/I

Big 77b15e4e 9f92 4652 af50 0c9b273c22e7
74
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 20 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
13
Neutralne
4
Negatywne
1
  • Polska premiera 08 wrz 2017 (2017-09-08)
  • Światowa premiera 29 sie 2017 (2017-08-29)
  • Gatunek Horror, Dramat
  • Kraj USA
  • Reżyseria Andy Muschietti
  • Scenariusz Chase Palmer, Gary Dauberman
  • Aktorzy Jaeden Lieberher, Bill Skarsgård, Sophia Lillis

Kiedy w mieście Derry w stanie Maine zaczynają znikać dzieci, grupa dzieciaków musi stawić czoła swoim największym lękom. Na ich drodze staje nikczemny klaun o imieniu Pennywise, który zapisał się na kartach historii jako morderca lubujący się w zadawaniu bólu. Film oparty jest na motywach niezwykle popularnej powieści Stephena Kinga pod tym samym tytułem, która przeraża czytelników od dziesięcioleci.

Recenzje

100

Podczas scen w kanałach możemy poczuć nad wyraz klaustrofobiczny ścisk – użycie wąskiego obiektywu oraz zastosowanie kadru, w którym to obrys tunelu jest jego centralną częścią sprawia, że widz czuje się otoczony przez nieprzyjazne środowisko.


100

To to bezpretensjonalne kino gatunkowe utrzymane w komediowo-dramatycznej konwencji, podane z czuciem i szacunkiem dla prozy Kinga. Czekam na więcej...


83

Choć końcowi niewinności towarzyszy koszmarna przygoda z demonicznym klaunem, perypetiom bohaterów nadano dość zaskakujący, komediowy ton. Dlatego podczas seansu "To" częściej się śmiałem niż bałem.


80

To jest filmem wyjątkowym, bo mimo brutalności nie zostawia w widzu poczucia, że jego szpanerska katarstyczność polegać miała jedynie na reagowaniu na straszaki czy zrywanym poczuciu bezpieczeństwa.


80

Klaun Pennywise wygląda, straszy i morduje jak żywcem wzięty z kart książki. King skakał z radości (i wrzeszczał z przerażenia), jak oglądał.


80

Stwierdzenie, że podczas seansu pojawiają się ciarki na plecach, byłoby nadużyciem, ale twórcom udało się wykreować narastającą atmosferę niepokoju i tajemnicy, troski o losy bohaterów.


80

Zagrane jest to wszystko bez jednej fałszywej nuty, napisane bez pretensji i nakręcone z wyczuciem trudnej, komediowo-dramatycznej materii.


80

To bardzo dynamiczne, mądre, zabawne, bystre, wielopoziomowe i przede wszystkim straszne i strasznie zachwycające kino. Balonik nie pękł, powietrze z filmu nie uchodzi do końca.


80

Należny podziw przysługuje też argentyńskiemu reżyserowi, który miał przecież niełatwą misję pogodzenia ze sobą konwencji przygodowej komedii z obowiązkowymi regułami horroru. Muschietti z tego gatunkowego starcia wyszedł bez szwanku.


80

Jest produkcją na wskroś straszną i sentymentalną – idealnie wyważa oba główne prądy twórczości Kinga. To igła w stogu bezbarwnych, jałowych straszaków, zalewających sale multipleksów.


80

To jest dziełem niemalże spełnionym. Doskonale gra na emocjach, potrafi przestraszyć i tak jak „Stranger Things” sprawdza się jako nostalgiczna podróż do lat 80.


75

Dostajemy obraz, który oferuje coś więcej, niż tylko kilka jumpscare'ów i chwil niepokojącej ciszy.


67

Jeżeli pominiemy niektóre schematyczne rozwiązania i powtórzenia, film staje się nie najgorszym, wcale nie rozrywkowym „straszakiem”. Bardziej niż wyskakującymi nagle zza uchylonych drzwi demonami, przeraża nieopanowaniem psychiki.


60

Nauka mająca płynąć z ekranu jest bardzo prosta. Wprost wykładane są widzowi na talerzu aforyzmy o konieczności stawienia czoła własnym lękom. Fobie żywią się naszymi obawami. Poprzez strach sami sobie szkodzimy.


60

Znakiem firmowym tej adaptacji jest wyraźny kontrast między lepką ciemnością kanałów, w których czai się groza, a rozświetlonymi słońcem, letnimi plenerami.


60

Kolejne sceny mogą przynosić na myśl liczne nawiązania do innych pozycji pełnych grozy, jednak w swojej oszczędności seans wprowadza widza w odpowiedni klimat, ostatecznie obiecując kolejny rozdział historii.


50

„To” jest dla mnie wyłącznie średniakiem, wprawdzie dużo lepszym niż ekranizacja „Mrocznej wieży”, ale jednak średniakiem.


40

Nie odmówię "To" ambicji. Dostrzegam jednak też, że jego twórcy poszli na łatwiznę.


?

"To" ma dobrą stronę wizualną, inscenizacje, grupę bohaterów, którym nie sposób kibicować do samego końca, a także monstrum, które w swoim nowym wydaniu z powodzeniem można wpisać do kanonu najstraszniejszych filmowych potworów.


?

Bo choć to dokonanie Andy'ego Muschiettiego nie dołączyło do grona moich ulubionych produkcji opartych na prozie Stephena Kinga to musiałabym być nieprzytomna, żeby nie zauważyć odniesionego przezeń przeogromnego sukcesu.


Proszę czekać…