Ptaki śpiewają w Kigali 2017

2017

Big b57f9fbb ebff 4814 8542 e05ac8029837
72
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 7 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
5
Neutralne
1
Negatywne
0
  • Polska premiera 22 wrz 2017 (2017-09-22)
  • Światowa premiera 04 lip 2017 (2017-07-04)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj Polska
  • Reżyseria Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze
  • Scenariusz Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze
  • Aktorzy Jowita Budnik, Eliane Umuhire, Witold Wieliński

Jest rok 1994. Po tym, jak w Kigali zestrzelono samolot prezydenta Rwandy, trwają rozruchy między plemionami Tutsi i Hutu. W ciągu trwających 100 dni czystek z rąk ekstremistów ginie około miliona ludzi. Świadkiem tych wydarzeń jest Anna (Jowita Budnik) – polska ornitolog, która przyjechała do Afryki, aby prowadzić badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Gdy zaczyna się ludobójstwo, Polka ratuje przed śmiercią młodą dziewczynę z plemienia Tutsi – Claudine. Anna umożliwia ocalonej ucieczkę do Polski. Po przylocie do kraju kobiety próbują otrząsnąć się z koszmarnych przeżyć, ale nie są w stanie wpisać się w rutynę codziennego życia. Pewnego dnia, po upływie kilku lat, Klarysa decyduje się na powrót do ojczyzny. Anna postanawia wyruszyć wraz z przyjaciółką w tę niezwykle emocjonalną podróż do samego serca Afryki.

Recenzje

80

Twórcy rezygnują z dokumentalnej rekonstrukcji, jak również epatowania eksploatacją, skupiając się na wolno opadającej zasłonie bitewnego kurzu, czasu żałoby i refleksji, odchorowywania traum ludobójstwa, finalnie – próby wybaczenia.


80

Poruszający do głębi, intymny, choć dotyczący spraw globalnych, dramat o utracie, która może mieć różne formy, zawsze jednak, jest bolesna, a wyjście z traumy nie jest rzeczą prostą.


70

"Ptaki śpiewają w Kigali" bez wątpienia zawiera najlepsze cechy filmów Krauzów: psychologiczną wiarygodność przedstawionych postaci oraz formalną perfekcję.


70

Ludobójstwa miały miejsce i zapewne nadal będą miały, jednak po zakończonym filmie poczułem, że para reżyserów zostawia nutkę optymizmu. Claudine powiedziała, iż ptaki ucichły w Kigali, ale wydaje mi się, że jeszcze będzie im dane zaśpiewać.


70

Ptaki śpiewają w Kigali nie są tak skutecznie poetyckie niestety, jak poprzednie filmy autorów i zmieniają po drodze trochę sposób opowiadania, jednak nie wykorzystują obrazów z wielkiego dramatu, by pokazać skutecznie dramat. I to jest sztuka fil...


60

Filmowi udaje się uniknąć sentymentalnego patosu i jednoznaczności, ale stylizowany na slow cinema cierpi z powodu wszelkich jego słabości.


?

Powrót do życia jest jednak trudny. Krauzowie precyzyjnie pokazują, jak ciężko jest przetrwać ocalonym, i jakie to skomplikowane.


Proszę czekać…