Mięso 2016/II

Grave 2016/II

Big 4ead88e1 bff2 412f bff2 85a71997370c
68
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 13 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
8
Neutralne
1
Negatywne
1
  • Polska premiera 22 wrz 2017 (2017-09-22)
  • Światowa premiera 14 maj 2016 (2016-05-14)
  • Gatunek Horror
  • Kraj Francja, Belgia
  • Reżyseria Julia Ducournau
  • Aktorzy Garance Marillier, Ella Rumpf, Rabah Naït Oufella

W rodzinie Justine (Garance Marillier) każdy jest wegetarianinem i jedzą tylko wegetariańskie posiłki. W wieku 16 lat, jako utalentowana nastolatka ma zamiar przyłączyć się do szkoły weterynaryjnej, gdzie jej starsza siostra jest studentką. Tutaj ulega rytuałowi hazing i jest zmuszana do jedzenia surowego mięsa. Robi to po raz pierwszy w życiu. Nie trzeba długo czekać na konsekwencje. Justine odkrywa swoją prawdziwą naturę.

Recenzje

90

Mięso jest znakomitym obrazem od strony technicznej. Świetne zdjęcia, dobre operowanie paletą barw, doskonałe kadrowanie i nienachlana, ale wbijająca się mocno w głową muzyka znakomicie korespondują z opowiedzianą historią.


80

Reżyserska maestria Ducournau, w połączeniu z doskonałymi rolami Marillier i Rumpf oraz inteligentnym przenicowaniem schematów kina grozy, przynosi film, który mówi o nas więcej, niż chcielibyśmy przyznać.


75

„Mięso” to świetnie opowiedziana historia, z odpowiednim tempem i popisową kreacją aktorską Marilier. I za to należy film Ducournau docenić.


70

"Mięso" momentami staje się filmem z przesłaniem, którego nikt nie jest w stanie rozpoznać. Sytuację ratują dwie genialne role brutalnych sióstr i to właśnie one pozostaną w pamięci widzów.


70

Mięso to kino nieposłuszne, w które warto się wgryźć konkretnie, nie tylko zdefiniować i ocenić po zapachu, czy liźnięciu, ale też posiadać spory zapas dystansu.


70

„Mięso” przyprawiono transową wizją pokolenia millenialsów z menu Xaviera Dolana, całości nadano leciutki posmak body horroru Davida Cronenberga – to zaledwie kilka intertekstualnych tropów, które rozsiano na przestrzeni całej produkcji.


67

Koszmar wegetarianina? "Mięso" to opowieść o dojrzewaniu wpisana w ramy kina kanibalistycznego.


62

Ducournau tworzy tu sieć nawiązań do trapiącej naszą współczesną cywilizację plagi dekadenckiej ambiwalencji, poczucia schyłkowości i alienacji jednostki, obsadzając własną osobę w roli artysty-wieszcza.


60

Ci którzy spodziewali się po filmie Julii Ducournau czegoś na kształt „Martwicy mózgu” albo „Cannibal Holocaust”, po seansie mogą czuć się lekko zawiedzeni.


40

Mięso to film, który warto zobaczyć, ale nie dlatego, że potrafi przerazić, ale dlatego, że porusza istotne społecznie tematy. Ale czy tak naprawdę tego ktokolwiek oczekuje od horroru?


?

"Mięso" to film głupi, szokujący w tani sposób, a jednocześnie przepełniony wieloma wysmakowanymi scenami, które mimo swej obrzydliwości sprawiają, że chcemy więcej i więcej.


?

Reżyserka nie stara się też edukować w kwestiach żywieniowych i przekonywać o wyższości hummusu nad schabowym. To nie manifest, a gra gatunkiem i skupienie się na losach bohaterki.


?

Julia Ducournau swoim „Raw” udowodniła, że posiada rzadko spotykany zmysł artystyczny i pomimo braku doświadczenia w tym gatunku bardzo dobrze orientuje się w tradycji tzw. „chorych horrorów”.


Proszę czekać…