The Florida Project 2017

2017

Big d97220ce 65ff 4cdd 95c0 89d92d3af942
84
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 19 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
15
Neutralne
1
Negatywne
0
  • Polska premiera 22 gru 2017 (2017-12-22)
  • Światowa premiera 22 maj 2017 (2017-05-22)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj USA
  • Reżyseria Sean Baker
  • Scenariusz Sean Baker, Chris Bergoch
  • Aktorzy Willem Dafoe, Brooklynn Prince, Valeria Cotto

Moonee ma sześć lat i zawadiacki uśmiech, a dni spędza poza domem z paczką przyjaciół. Dom w ich przypadku oznacza motel Magic Castle, wściekle liliowy budynek z zewnątrz przypominający pałac z bajki. Moonee, niczym odkrywca z przygodowej powieści, każdego dnia przemierza okolice i razem z kolegami odkrywa tajemnice niezwykłego miejsca, w których przyszło im żyć. Nieświadoma coraz bardziej ryzykownych kroków, jakie musi podejmować jej mama, by opłacić pokój w motelu na kolejny tydzień, Moonee jest najszczęśliwszym dzieckiem na świecie. Całkiem, jakby czerpała energię z wychylającego się zza horyzontu pobliskiego Disneylandu.

Recenzje

100

The Florida Project stwierdzicie, że to film o niczym - musiało wam coś umknąć. Baker zrobił wszystko, by widz mógł obserwować świat oczami dziecka, które jeszcze nie zna okrucieństwa tego świata.


100

Dafoe brawurowo niuansuje tę postać, wychodzi poza schemat zgryźliwego poczciwca, często jednym gestem przekazuje znacznie więcej niż przy pomocy słów.


95

Florida Project to jednocześnie fantastyczna, pełna ekscesów i temperamentu, filmowa przygoda w andersonowskim stylu, gdzie w jednej chwili wierzymy nawet w istnienie jednorożców… ale ostatecznie tracimy wiarę w cywilizację, w jakikolwiek sens lud...


90

„The Florida Project” uderza widza stylem i kontrowersyjnym tematem zobrazowanym przez młodych bohaterów.


90

The Florida Project ujmuje swoją żonglerką pomiędzy poważnymi problemami, a dziecięcymi i beztroskimi harcami.


90

Rok się kończy, ale okazuje się, że w kinie czeka jeszcze kilka produkcji, które was zaskoczą. The Florida Project jest właśnie jedną z nich.


90

Liczne zalety dzieła Bakera, od wspaniałego aktorstwa - zarówno ze strony debiutantów, jak i najbardziej doświadczonego spośród obsady Dafoe - po energiczność obrazu i serce, którego nie można mu odmówić.


85

"The Florida Project" choć prezentuje się jak zlepek wielu różnych scen zebranych pod jedną fabułę, wbrew pozorom okazuje się być niesamowicie spójnym i intrygującym obrazem.


80

Baker opowiada swoją historię w absolutnie nieprotekcjonalnym tonie, bez cienia oceny.


80

The Florida Project nie jest kolejnym wyciskaczem łez czy też dramatem, ale światem oglądanym z perspektywy dziecięcej szczerości i ciekawości Moonee, każdego dnia zabierającej nas w nową przygodę, zza której mimochodem wyłania się trudna rzeczywi...


80

Pełny kolorów i światła The Florida Project to jednak przygnębiający obraz marginesu współczesnego społeczeństwa USA, pokazujący, że pod blichtrem Disneylandu i podobnych mu okolic czai się prawdziwe, zupełnie inne życie. A amerykański sen może te...


80

Kino Seana Bakera dzięki "The Florida Project" zdobędzie szersze grono fanów i słusznie, bo jest to twórca, którego społeczny dydaktyzm jest nienachalny i daleki od łatwych ocen.


80

W swoim przesadnie nasyconym kolorami i słońcem stylu Sean Baker, twórca Mandarynki, snuje opowieść o świecie, którego nie dostrzegamy wybierając się na wakacje. Refleksje gwarantowane.


70

Choć The Florida Project jest barwny i pełen życia, daleko mu do optymistycznych wizji świata. Baker pokazuje, że raj nie istnieje, a każda decyzja niesie swoje konsekwencje.


70

Eksplorując różne oblicza relacji matki i córki, więzi z miejscem, czy zderzeniem z szarą codziennością, reżyser potrafi także wyłapać humorystyczne momenty w dość smutnej rzeczywistości, którą portretuje.


60

Na pewno nie jest to film dla rodziców chcących odpocząć od swoich pociech, ale oni o praktyce baśni powinni sami coś wiedzieć.


?

Fenomen kina wrażeń według Seana Bakera polega zatem na empatii i otwartości. Reżyser oddaje głos niemowom filmów głównego nurtu: dzieciom, bezrobotnym, transseksualistom i pracownikom seks-biznesu.


?

"The Florida Project" nie mógłby być dalszy od spodziewanej, dołującej opowieść o przegranych bohaterach, cierpieniu i biedzie.


?

Oglądając dzieło reżysera można poczuć się, jakby ktoś pokazywał nam swój album rodzinny z mnóstwem zdjęć w środku. Mamy szansę odczytać płynącą z nich historię i wyraźnie wczuć się w przeżycia kolejnych postaci.


Proszę czekać…