Safari 2016

2016

Big 78e0221f 6466 4fdd 9bfc 579f4ef30b06
75
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 7 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
5
Neutralne
0
Negatywne
0
  • Polska premiera 08 wrz 2017 (2017-09-08)
  • Światowa premiera 03 wrz 2016 (2016-09-03)
  • Gatunek Dokumentalny
  • Kraj Austria
  • Reżyseria Ulrich Seidl
  • Scenariusz Veronika Franz, Ulrich Seidl

Ulrich Seidl wraca do Afryki – ostatnim razem był tu, realizując pamiętną fabułę Raj: miłość, o seksturystyce starszych białych kobiet. Tym razem portretuje austriackich myśliwych, zażywających uroków mordowania zwierząt w rezerwacie. Wszystko jest jak najbardziej legalne – każde zwierzę jest odpowiednio wycenione, miejscowa ludność zarabia pieniądze na obsłudze gości (myśliwy w tydzień wydaje tyle, ile normalny turysta w dwa miesiące), tworzą się miejsca pracy i infrastruktura – cały biznes jest prowadzony przez Austriaka, który przeniósł się na Czarny Ląd.

Recenzje

90

Ten portret jest przerażający - przypomina eugeniczne teksty z początku XX wieku, w którym każdy "inny" był oceniany niczym okaz, często prezentowany jako eksponat.


80

„Safari” to kolejny po „Raju: miłości” prowokacyjny film Ulricha Seidla z nieoczywistym kolonializmem w tle. I dużo bardziej wstrząsający.


70

 Materiał na film raczej nie nadaje się na pełny metraż i spokojnie mógłby trwać trochę krócej, nie tracąc przy tym swojej siły.


70

"Safari" nie pozostawia wątpliwości, że – w pozbawionej solidarności, hermetyzującej się Europie – terapia szokowa doktora Seidla jest nam potrzebna jak nigdy dotąd.


67

Nagie, często okrutne, obrazy wiercą dziurę w brzuchu. Po nieco mniej udanym „W piwnicy” Austriak przypomina, jak działa jego kino, gdy osiąga szczytową formę.


?

"Safari" ma precyzyjną strukturę i rytm odzwierciedlający tempo polowań.


?

Zgadzam się z przesłaniem, ale nie z zamysłem reżyserskim. Niemal wszystko w tym łże-dokumencie jest dociśnięte do granic możliwości. Brakuje powietrza, nie ma prawdy.


Proszę czekać…