Aquarius 2016

2016

Big c7d844e8 bea9 4de1 a19c da89ba801344
80
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 7 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
4
Neutralne
1
Negatywne
0
  • Polska premiera 30 cze 2017 (2017-06-30)
  • Światowa premiera 17 maj 2016 (2016-05-17)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj Brazylia, Francja
  • Reżyseria Kleber Mendonça Filho
  • Scenariusz Kleber Mendonça Filho
  • Aktorzy Sônia Braga, Maeve Jinkings, Irandhir Santos

Clara (Sonia Braga), 65-letnia wdowa, były krytyk muzyczny, urodziła się w zamożnej rodzinie z tradycjami w Recife w Brazylii. Jest ostatnią z rodziny zajmującą siedzibę Aquarius, oryginalny dwupiętrowy budynek zbudowany w 1940 roku przy nadmorskiej Boa Avenue. Wszystkie sąsiednie domy zostały nabyte przez spółkę, która ma inne plany związane z zagospodarowaniem tej ziemi. Clara zobowiązała opuścić to miejsce przed jej śmiercią, bo nie będzie angażować się w rozgrywki ze spółką. Jednak to zakłóca jej życie i daje myślenie o swoich bliskich, jej przeszłości i jej przyszłości.

Recenzje

100

Braga oferuje widzowi ten rodzaj magnetycznej osobowości, który film o ważnym, mocnym temacie przeobraża w poemat.


90

Aquarius staje się opowieścią, obok której nie można przejść obojętnie. Brazylijski reżyser w spokoju i pogodnej zadumie opowiada o prawdziwości, która ma w sobie niesamowitą wartość chwytania czasu.


80

To zwyczajna historia o nadzwyczajnej sile kobiety, której twarz jest pełna komunikatów, nawet kiedy nie używa słów.


77

Aquarius na pewno działa jako piekielnie aktualny komentarz do obecnej sytuacji społeczno-politycznej w Brazylii i pewnie docenią go widzowie znający bliżej te realia.


55

Przez kilka chwil przyjemnie jest przebywać w tej małej ojczyźnie, ale dość szybko zaczyna robić się tam duszno: poczucie zadomowienia staje się gnuśne, powszedniość gęstnieje w nudę.


?

Dzieło Filho prezentuje życie rozsadzające od środka skorupę skostniałych form i obezwładniającego człowieka aparatu władzy.


?

"Aquarius" to wspaniale wyreżyserowana opowieść o duszy miejsca i o niezgodzie na zmianę adresu, zwłaszcza kiedy miejsce zostało oswojone i zaakceptowane, kiedy czujemy, że powinno towarzyszyć nam aż do końca, do samego finału.


Proszę czekać…