Aquarius 2016

2016

Big c7d844e8 bea9 4de1 a19c da89ba801344
80
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 7 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
4
Neutralne
1
Negatywne
0
  • Polska premiera 30 cze 2017 (2017-06-30)
  • Światowa premiera 17 maj 2016 (2016-05-17)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj Brazylia, Francja
  • Reżyseria Kleber Mendonça Filho
  • Scenariusz Kleber Mendonça Filho
  • Aktorzy Sônia Braga, Maeve Jinkings, Irandhir Santos

Clara, 65-letnia wdowa i emerytowana krytyczka muzyczna, przyszła na świat w tradycyjnej rodzinie w nadmorskim mieście Recife w północno-wschodniej Brazylii. Kobieta jest ostatnią rezydentką Aquariusa, oryginalnego dwupiętrowego budynku zbudowanego w latach 40. z przeznaczeniem dla klasy wyższej. Wszystkie sąsiedzkie mieszkania zostały nabyte przez spółkę, które ma inne plany co do działki. Clara nie zamierza się jednak wyprowadzać, w związku z czym wikła się w zimną wojnę z deweloperem.

Recenzje

100

Braga oferuje widzowi ten rodzaj magnetycznej osobowości, który film o ważnym, mocnym temacie przeobraża w poemat.


90

Aquarius staje się opowieścią, obok której nie można przejść obojętnie. Brazylijski reżyser w spokoju i pogodnej zadumie opowiada o prawdziwości, która ma w sobie niesamowitą wartość chwytania czasu.


80

To zwyczajna historia o nadzwyczajnej sile kobiety, której twarz jest pełna komunikatów, nawet kiedy nie używa słów.


77

Aquarius na pewno działa jako piekielnie aktualny komentarz do obecnej sytuacji społeczno-politycznej w Brazylii i pewnie docenią go widzowie znający bliżej te realia.


55

Przez kilka chwil przyjemnie jest przebywać w tej małej ojczyźnie, ale dość szybko zaczyna robić się tam duszno: poczucie zadomowienia staje się gnuśne, powszedniość gęstnieje w nudę.


?

Dzieło Filho prezentuje życie rozsadzające od środka skorupę skostniałych form i obezwładniającego człowieka aparatu władzy.


?

"Aquarius" to wspaniale wyreżyserowana opowieść o duszy miejsca i o niezgodzie na zmianę adresu, zwłaszcza kiedy miejsce zostało oswojone i zaakceptowane, kiedy czujemy, że powinno towarzyszyć nam aż do końca, do samego finału.


Proszę czekać…