Uczeń 2016

(M)uchenik 2016

Big 22649853 6fd3 4482 9b0c 478d82a4a06a
61
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 6 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
2
Neutralne
2
Negatywne
0
  • Polska premiera 12 maj 2017 (2017-05-12)
  • Światowa premiera 13 maj 2016 (2016-05-13)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj Rosja
  • Reżyseria Kirill Serebrennikov
  • Scenariusz Kirill Serebrennikov, Marius von Mayenburg
  • Aktorzy Yuliya Aug, Viktoriya Isakova, Pyotr Skvortsov

Świat nie funkcjonuje tak, jak powinien. Światem zawładnęły moce zła. Jest przepełniony kłamstwem, fałszem i obłudą. Zbezczeszczono wszelkie cnoty, a wiarę utracono. Główny bohater, nastoletni Wieniamin, uważa, że wie wszystko o moralności. Wie, co jest dobre, a co złe; wie, jak powinno się przestrzegać zasad i przed kim należy je chronić. Zachowanie Wieniamina wystawia jego otoczenie na poważną próbę. Jasnooki młodzieniec, dotychczas onieśmielony nawet w kontaktach z rówieśniczkami, w mgnieniu oka zmienia się we współczesnego Tartuffe'a, zdolnego zmusić tłum do nazywania czarnego białym. Jedyną osobą która usiłuje uratować głównego bohatera, jest nauczycielka biologii, Jelena Lwowna. W rezultacie to ona sama, jak każdy przyzwoity człowiek rzucający wyzwanie fanatyzmowi, będzie potrzebować pomocy.

Recenzje

70

"Uczeń" przeraża, bo pokazuje, iż demokracja może wieść do sukcesu radykalnych ruchów, opinii i totalitarnych ideologii, czego zresztą ostatnie lata w polityce Europy i Stanów Zjednoczonych są najlepszym przykładem. Przeraża, bo pokazuje, jak niew...


65

Dzięki dobremu aktorstwu i wysokim walorom produkcyjnym Uczeń jest świetnym portretem rodzącego się bigoterii i rządów mniejszości.


60

Uczeń to film bardziej interesujący niż sztuka, na jakiej został oparty – pobudza intelektualnie i jest bogaty w konteksty, ale jako dzieło filmowe nie wypada tak dobrze.


50

„Uczeń” ma realistyczną oprawę, i choć reżyser miejscami wykazuje się cienkim poczuciem humoru, jest bardzo serio. Niepotrzebnie.


?

Film Sieriebriennikowa to przede wszystkim przedstawienie fanatyzmu – nie samo czytanie Biblii czyni Wieniamina niebezpiecznym, a jej nadinterpretacja.


?

Film Kirilla Serebrennikowa to ważna, dotykająca opowieść o zabójczej sile religijnego fanatyzmu i metaforyczna przypowieść o współczesnej Rosji.


Proszę czekać…