Czerwony żółw 2016

La tortue rouge 2016

Big 9dd6aa3e 7101 4e67 9d32 b28c9b62bf03
81
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 11 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
10
Neutralne
0
Negatywne
0
  • Polska premiera 23 cze 2017 (2017-06-23)
  • Światowa premiera 18 maj 2016 (2016-05-18)
  • Gatunek Animowany
  • Kraj Japonia, Francja, Belgia
  • Reżyseria Michael Dudok de Wit
  • Scenariusz Pascale Ferran

Znajdujesz się na bezludnej wyspie. Wokół ani śladu człowieka, żadnego zgiełku, tylko morze i plaża. Wiatr jest świeży, zamiast smogu morska bryza. Od cywilizacji dzieli cię bezkresny ocean. Co robisz? Delektujesz się swobodą czy budujesz tratwę? Gdzie jesteś? W więzieniu czy w raju?

Recenzje

90

Jest przepiękny, doskonale zrobiony, ale jednocześnie niezbyt łatwy w odbiorze, ambitny, pełen niedopowiedzeń.


90

Połączenie wrażliwości holenderskiego artysty i tradycji słynnego japońskiego Studia Ghibli przyniosło niezwykły efekt. Piękna przypowieść o rozbitku, który spędza życie na pozornie bezludnej wyspie.


90

Czerwony żółw to fascynująca przygoda. To spotkanie z czymś bliskim, a zarazem bardzo odległym. To poetyckie kino pełne symboli i niedopowiedzeń.


83

W tej poetyckiej animacji na ekranie na pozór dzieje się niewiele, w istocie - wszystko. O zjawiskowa oprawę wizualną nominowanej do Oscara animacji zadbało legendarne Studio Ghibli.


80

Powolnemu rytmowi można się poddać, albo go odrzucić, ale nie można odmówić magnetycznej mocy warstwie wizualnej.


80

Czerwony żółw to udany miks Studia Ghibli z kulturą europejską, w którym japońska legenda nie zatraciła swojej tożsamości, ale podbiła nowe terytoria.


80

To fascynujący stop wschodniej szkoły estetyczno-narracyjnej i zachodniej wrażliwości kulturowej – w sam raz na oscarową nominację.


80

„Czerwony żółw” jest bardzo prostą animacją, z której każdy z nas będzie czytał w inny sposób; to kino pełne niedopowiedzeń i konieczności interpretacji przez widza na podstawie własnych doświadczeń.


70

Podczas niespełna półtoragodzinnej wizualizacji baśni zadaje wiele pytań, których odpowiedzi szukamy w sobie jeszcze na długo po seansie.


70

Animacja Michaela Dudoka de Wita to film przyrodniczy i humanistyczny, budowany poprzez parabolę i klasyczne ciepło domowego ogniska; mądry i skromny – a ponad wszystko wizualny i empiryczny.


?

Michael Dudok de Wit stworzył uniwersalną historię, która pomimo różnic rasowych, kulturowych i religijnych zostanie zrozumiana w każdym zakątku świata.


Proszę czekać…