Małe kobietki 2019

Little Women 2019

Big 72be0c64 5830 4608 8423 ae1f98cdab85
74
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 9 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
7
Neutralne
2
Negatywne
0
  • Polska premiera 31 sty 2020 (2020-01-31)
  • Światowa premiera 07 gru 2019 (2019-12-07)
  • Gatunek Dramat, Romans
  • Kraj USA
  • Reżyseria Greta Gerwig
  • Scenariusz Greta Gerwig
  • Aktorzy Florence Pugh, Emma Watson, Saoirse Ronan

Scenarzystka i reżyserka Greta Gerwig („Lady Bird”) podeszła do tematu kultowej powieści „Małe kobietki”, bazując na książce oraz rysunkach Louisy May Alcott; przygląda się alter ego autorki – Jo March, sięgając do fikcyjnego życia, które ta prowadzi w wyobraźni. Spojrzenie Gerwig na ukochaną przez publiczność historię czterech sióstr March, zdeterminowanych, by żyć po swojemu, jest zarówno ponadczasowe, jak i silnie osadzone w rzeczywistości.

Recenzje

90

"Małe kobietki" to - podobnie jak "Lady Bird" – film subtelnego scenariopisarstwa i równie subtelnej reżyserii. Rządzi tu "lekka ręka", dyskretne cieniowanie – a to wyborami castingowymi, a to montażowym akcentem, a to tempem i zagęszczeniem dial...


80

Obok "1917", "Irlandczyka" i "Jokera" dobrze jest zobaczyć dzieło nieco naiwne i poprawiające humor. Chociażby z tego powodu było warto raz jeszcze zaadaptować książkę Alcott.


80

Film sam w sobie jest uroczy, wzruszający i ciepły. Idealny na zimowe, szare wieczory i wbrew pozorom przeznaczony nie tylko dla damskiej części widowni.


80

Najnowszy film Grety Gerwig jest przepiękną historią dorastania oraz uniwersalnym studium emancypacji. Twórczyni nie realizuje “kina kobiecego” - bardziej tworzy “filmy o kobietach”.


80

Gerta Gerwig świetnie odnajduje balans między nowoczesnym, atrakcyjnym dla współczesnego widza przedstawieniem całej historii, a mimo wszystko zachowaniem ducha klasycznego kostiumowego melodramatu.


70

Literacki oryginał nie zestarzał się, a Greta Gerwig oprawiła go nie tylko w nową, lśniącą okładkę, lecz dopisała na marginesie kilka autorskich uwag.


70

Greta Gerwig opowiedziała znaną historię w taki sposób, że chcielibyśmy zostać z tymi bohaterkami na dłużej. Uchwyciła esencję młodości oraz dorastania kończącego się zderzeniem z dorosłością.


60

Film Gerwig utkany jest ze wzruszeń, urokliwości, uśmiechów, przyjaźni i siostrzanej miłości. Trudno przejść obok tego obojętnie.


60

Cała historia wydaje się nieco naiwna i nie można nazwać jej porywającą, to jednak w każdej scenie tkwi ogromna ilość emocji.


Proszę czekać…