Lighthouse 2019/I

The Lighthouse 2019/I

Big c8ff683f 4c48 4e59 bd62 28298bcfc2d9
86
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 7 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
7
Neutralne
0
Negatywne
0
  • Polska premiera 29 lis 2019 (2019-11-29)
  • Światowa premiera 19 maj 2019 (2019-05-19)
  • Gatunek Dramat, Fantasy, Horror
  • Kraj USA, Brazylia, Kanada
  • Reżyseria Robert Eggers
  • Scenariusz Max Eggers, Robert Eggers
  • Aktorzy Willem Dafoe, Robert Pattinson, Valeriia Karaman

Robert Eggers, wizjonerski reżyser arcydzielnego horroru The Witch, powraca z hipnotyzującą, halucynującą opowieścią o dwóch latarnikach, pracujących na tajemniczej, odległej wyspie w Nowej Anglii, w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku. Obaj latarnicy (Willem Dafoe i Robert Pattinson) mierzą się z samotnością i odosobnieniem podczas wielkiego sztormu, który wydaje się nie mieć końca. Są skazani na walkę z własną silną wolą, potrzebami oraz – przede wszystkim – z tajemniczą siłą, która nad nimi krąży, ale której istnienie może im się tylko wydawać… Film jest przerażającą, pełną tajemnic podróżą w nieznane.

Recenzje

90

The Lighthouse to utwór, który długo zostawia gorzki posmak na języku, bo obserwujemy metaforyczny ludzki pęd do niedostępnego, tutaj pokazanego w wybitnie brawurowy, osobliwy, autorski sposób.


90

Lighthouse najlepiej odkryć, czytając o nim jak najmniej przed seansem, dlatego i tak pewnie napisałem o nim zbyt dużo. To film, w którym wyjątkowa forma łączy się z wyjątkową opowieścią o samotności i szaleństwie.


90

Lighthouse to przykład filmu który ma szanse stać się klasykiem gatunku nie po latach, dekadach czy zmianie sposobu w jaki postrzegamy kino, a już teraz.


90

Podczas gdy „Czarownica” urzekała czystą stroną wizualną i delikatnymi, choć jeżącymi włos na głowie podtekstami, najnowsze dziecko Eggersa, „Lighthouse”, łupie między oczy surowością rasowego dramatu.


80

Willem Dafoe i Robert Pattinson dają koncert aktorstwa totalnego.


80

„The Lighthouse” to film hipnotyczny, transowy, wciągający w swoją smolistą strukturę i obraz pogrążony w wyrazistych światłocieniach.


80

W "Lighthouse" napięcie można siekać nożem, choć groza rozpisana jest między zaledwie dwóch bohaterów uwięzionych w ciasnej latarni. Robert Eggers po fenomenalnym debiucie postawił sobie poprzeczkę jeszcze wyżej i... niespodziewanie ją przeskoczył.


Proszę czekać…