Oficer i szpieg 2019

J'accuse 2019

Big 46ae5797 6e07 420c b6b0 1ca75e357a98
69
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 6 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
4
Neutralne
1
Negatywne
0
  • Polska premiera 27 gru 2019 (2019-12-27)
  • Światowa premiera 30 sie 2019 (2019-08-30)
  • Gatunek Dramat, Historyczny, Thriller
  • Kraj Francja, Włochy
  • Reżyseria Roman Polański
  • Scenariusz Roman Polański
  • Aktorzy Louis Garrel, Jean Dujardin, Emmanuelle Seigner

„Oficer i szpieg” opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na wygnanie. Georges Picquart, nowy szef wywiadu, wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym Picquart postanowi za wszelką cenę ujawnić prawdę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii.

Recenzje

70

Tematycznie, reżyser podejmuje dyskusje o ciągle aktualnych tematach w dzisiejszym świecie, jak wolność prasy, granice ingerencji władz w demokrację i prywatne życie obywateli.


80

Niesamowicie efektowna i efektywna symfonia niesprawiedliwości.


70

Realia się zmieniają, sposoby komunikacji i manipulacji też, ale ludzie i pewne mechanizmy chyba nie - a te "Oficer i szpieg" punktuje doskonale.


65

Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że mimo tych niedoborów i archaizmów, to najlepszy film Polańskiego od wielu lat, ale jednocześnie kolega słusznie śmieje się, że seans ten był jak zaproszenie do antykwariatu.


60

W dziele Polańskiego nie brakuje intrygujących tropów interpretacyjnych. Problem w tym, że nie idą one w parze z angażującym, trzymającym za gardło kinem. "Oficer i szpieg" to letni dreszczowiec, który nabiera narracyjnej krzepy dopiero w finałowy...


?

Polański w "Oficerze i szpiegu" zdaje się tak bardzo koncentrować na poczuciu (osobistej?) krzywdy, że rezygnuje nawet z własnego filmowego języka.


Proszę czekać…