Biały, biały dzień 2019

Hvítur, Hvítur Dagur 2019

Big 09aeddf1 c354 473e 9792 e374496e4b43
76
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 6 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
6
Neutralne
0
Negatywne
0
  • Polska premiera 06 mar 2020 (2020-03-06)
  • Światowa premiera 16 maj 2019 (2019-05-16)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj Islandia, Dania, Szwecja
  • Reżyseria Hlynur Pálmason
  • Scenariusz Hlynur Pálmason
  • Aktorzy Ingvar Eggert Sigurðsson, Ída Mekkín Hlynsdóttir, Hilmir Snær Guðnason

W biały, biały dzień, gdy nieba nie można odróżnić od ziemi, zmarli mogą mówić do tych, którzy wciąż żyją – głosi islandzkie powiedzenie. W taki też dzień ginie żona Ingimundura, która spada w przepaść rozpędzonym samochodem. Owdowiały policjant próbuje zacząć wszystko od nowa: opiekuje się wnuczką, wykańcza dom dla córki, chodzi na terapię. Pewnego dnia żona jednak do niego przemówi. Mężczyzna przypadkiem odkrywa jej tajemnice, która po raz pierwszy od dawna wzbudzi w nim silne emocje. Gdy tama udawanego spokoju pęknie, nic nie powstrzyma przemocy.

Recenzje

85

Niewątpliwie perspektywa Pálmasona jest dojrzała, bogata i zaskakująco bliska realizmowi psychologicznemu, ale przy tym sprzężona z formalnym wyrafinowaniem, metaforami, alegoriami, symbolizmem.


80

Palmason, mimo momentów zadumanego spowolnienia, przedstawia tu rzeczywistość jak najbardziej przystępną, zachowaną w tempie europejskiej naturalności. Ingimundur, zmęczony niedawną stratą protagonista, odbudowuje dom.


80

Dużo ciemności w tym białym dniu. Wylęgarnia ciężarów i emocji.


70

W "Białym, białym dniu" opowiada przy tym o zdławionej, nieprzepracowanej żałobie, wstrząsie wynikającym z niepokrywających się wizerunków (prawdziwego i wyobrażonego) bliskiej osoby, a przede wszystkim o podtrzymaniu uczucia pomimo ogromnego zawodu.


70

Ze stanami duszy bohatera korespondują surowe widoki północnej wyspy, czyli dokładnie to, czego oczekujemy od islandzkiego filmu.


70

Straszy niczym najprawdziwszy horror, rozczula jak kino rodzinne, wzrusza jak melodramat i mrozi krew w żyłach jak thriller. A to potrafią robić tylko najlepsze filmy.


Proszę czekać…