Legiony 2019

2019

Big 5e1f7490 ef82 4571 ada9 4c9c2be8f960
45
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 7 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
1
Neutralne
3
Negatywne
3
  • Polska premiera 20 wrz 2019 (2019-09-20)
  • Światowa premiera 16 wrz 2019 (2019-09-16)
  • Gatunek Historyczny, Wojenny, Dramat, Romans
  • Kraj Polska
  • Reżyseria Dariusz Gajewski
  • Scenariusz Tomasz Łysiak, Dariusz Gajewski
  • Aktorzy Sebastian Fabijański, Bartosz Gelner, Mirosław Baka

„Legiony” to uniwersalna opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach. Wielka historia w filmie jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie love story, w którą uwikłani są: Józek (Sebastian Fabijański) – dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady – Ola (Wiktoria Wolańska) z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadek (Bartosz Gelner), narzeczony Oli, ułan i członek Drużyn Strzeleckich. Ich spotkanie rozpocznie burzliwy romans, który wystawi relacje bohaterów na wielką próbę. Obok postaci fikcyjnych, których historie wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawia się szereg osobistości znanych z kart historii. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski (Jan Frycz), porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król” (Mirosław Baka), rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz (Borys Szyc), porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki (Antoni Pawlicki) i wielu innych.

Recenzje

70

Ciekawa historia wojenna została nieco rozmemłana przez średni wątek miłosny, który jednak ostatecznie znalazł nienajgorszą konkluzję, podobnie jak i cały film.


60

Scenariusz ma swoje wielkie słabości, z fatalnym wątkiem romansu na czele, ale pod tym wszystkim kryje się dość poruszające kino, ukazujące ogrom ofiar, które życiem przypłaciły niepodległość naszego kraju.


60

"Legiony" są siłą rzeczy i zamysłu silnie oddane "sprawie narodowej", lecz bez ekstrawaganckiego patosu i łopatologii, które charakteryzowały szereg polskich produkcji o podobnym charakterze powstałych w ostatnich kilku latach.


50

Wolę myśleć o dziele Gajewskiego jak o postscriptum do „Piłsudskiego” – jak o zbiorze zagubionych scen wojennych, do których na chybcika dorobiono materiał zastępujący to, co w swoim filmie pokazał Rosa.


30

"Legiony" nie spełniają pokładanych w nich nadziei. Zamiast pełnokrwistego kina historycznego otrzymaliśmy długą, nużącą pogadankę patriotyczną, rażącą prostotą przedstawionego świata i irytującą bezosobowością przedstawionych w niej postaci.


25

Klapa Dywizjonu 303, kiepski dochód Bitwy pod Wiedniem, ale nawet obecny brak zainteresowania Piłsudskim; to wszystko spowodowane pewną mentalną furtką, której ulegają niestety i Legiony. W Polsce o historii kręci się historycznie.


20

Tylko koni żal. Wiarygodność ginie pierwsza w tej bitwie.


Proszę czekać…