Piłsudski 2019

2019

Big 6cf1682b f131 4f68 8560 61aea6d0051a
51
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 8 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
0
Neutralne
6
Negatywne
2
  • Polska premiera 13 wrz 2019 (2019-09-13)
  • Światowa premiera 05 wrz 2019 (2019-09-05)
  • Gatunek Biograficzny, Dramat
  • Kraj Polska
  • Reżyseria Michał Rosa
  • Scenariusz Michał Rosa
  • Aktorzy Borys Szyc, Magdalena Boczarska, Jan Marczewski

Piłsudski rozpoczyna się w 1901 roku, w szpitalu psychiatrycznym w rosyjskim zaborze. Jednym z pacjentów jest więzień polityczny – Józef Piłsudski (Borys Szyc). Polskie podziemie niepodległościowe przygotowuje ucieczkę słynnego już działacza. Piłsudski zostaje uwolniony, nie dane mu będzie jednak rodzinne szczęście u boku żony (Magdalena Boczarska). Kolejne burzliwe lata naznaczone będą rewolucyjnymi wydarzeniami, przemocą i zdradą. Piłsudski musi manewrować na grząskim gruncie – między zachowawczą biernością Polskiej Partii Socjalistycznej a agresją wobec zaborców, skutkującą odwetem. Zbliża się rok 1914, a wraz z nim szansa na niepodległą Polskę.

Recenzje

60

Pomimo niewątpliwych zalet, film nie porywa. Pozostaje pewną chłodną relacją - wyważoną i staranną, nakręconą z zaangażowaniem, ale jednocześnie mocno "akademicką".


60

"Piłsudski" znajdzie swoją rzeszę fanów, którzy dostrzegą w skrupulatnym obalaniu pomników: rzetelność, wiarygodność i dobre intencje twórcy.


60

Wygląda to trochę tak, jakby producenci w pewnym momencie przestraszyli się nazbyt ambitnej koncepcji i przypomnieli sobie o tysiącach szkolnych wycieczek, jakie odwiedzają kina przy okazji każdej historycznej produkcji.


60

„Piłsudskiego” można uznać za przełom w polskim kinie, a może nawet w życiu społecznym. Rosa godzi bowiem narrację narodowo-ojczyźnianą z rewizjonistyczną.


50

Od początku produkcję anonsowano jako jeden z najważniejszych polskich filmów tego roku, jednak rzeczywistość okazała się dość bolesna, bowiem "Piłsudski" nie spełnia pokładanych w nim nadziei i oczekiwań.


50

"Piłsudski" działa na poziomie emocjonalnym, to głównie za sprawą Borysa Szyca, który poddaje się kolejnym, fizycznym transformacjom i wiarygodnie rekonstruuje amplitudę zachowań Piłsudskiego.


40

"Piłsudski" jest produkcją zbyt chaotyczną i spłyconą, by zainteresować widza. Zdecydowanie ciekawsze wydaje się czytanie wpisu o tej postaci w encyklopedii.


30

Piłsudski to przede wszystkim film mało kinowy, bo bardziej przypomina odcinek Czasu honoru niż widowiskowe kino biograficzne o burzliwym życiu marszałka.


Proszę czekać…