Wysoka dziewczyna 2019

Dylda 2019

Big 1c35efb2 28ff 4436 8668 42fdbdd8a9f4
78
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 6 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
5
Neutralne
1
Negatywne
0
  • Polska premiera 11 paź 2019 (2019-10-11)
  • Światowa premiera 16 maj 2019 (2019-05-16)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj Rosja
  • Reżyseria Kantemir Balagov
  • Scenariusz Kantemir Balagov, Aleksandr Terekhov
  • Aktorzy Viktoria Miroshnichenko, Vasilisa Perelygina, Andrey Bykov

Opowieść o dwóch przyjaciółkach, które pragną otrząsnąć się z wojennej traumy, toczy się w 1945 roku w Leningradzie, który dochodzi do siebie po latach oblężenia. Bohaterki „Wysokiej dziewczyny”, Masza i Ija, próbują nie tylko zapomnieć o tym, czego doświadczyły, ale także przypomnieć sobie kim były, nim zardzewiały ich plany, emocje i uczucia. Inspiracją dla młodego reżysera był wstrząsający reportaż noblistki Swietłany Aleksijewicz, „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” i tym, co wspaniały film Bałagowa czyni wyjątkowym, jest właśnie kobieca perspektywa. Reżyser nie skupia się więc na heroicznych wojennych czynach, lecz na nowo definiuje bohaterstwo: jako codzienne drobne zwycięstwa życia nad śmiercią, nadziei nad żałobą, młodości nad dramatycznymi doświadczeniami.

Recenzje

95

Beanpole Kantemira Balagova jest filmem otoczonym melancholią, o strachu i nieskończonym bólu, który pożera nawet miłość.


90

Kino wysokiej próby. Czytanie historii poprzez emocje, spojrzeniem silnych kobiet.


80

Bo proza frontowych i cywilnych tyłów, tamte widoki i zapachy - szpitale, kuchnie, burdele - nie pasowały im do orderów. U Bałagowa nie tylko pasują. Są kwintesencją wojny. Jej wciąż nieprzedstawionym sercem. Reszta to tylko durne okładanie się po...


70

Bałagow zachwycił swoim debiutem – „Bliskość”. A „Wysoką dziewczyną” potwierdził swoją klasę i miano złotego dziecka rosyjskiej kinematografii.


70

„Dylda” jest znakomita i ma wiele „smaczków” - choćby kolorystykę. Zieleń, która znajduje się wszędzie jest bardzo symboliczna – od koloru ubrań po barwy ścian i być może zwiastuje ona nowe życie po wojnie, które dopiero dostaje szansę na to by si...


60

Upodobanie twórcy "Bliskości" do nieznośnego defetyzmu kładzie się cieniem na jego najnowszym dziele. Niemniej czekam na jego kolejny film. Jestem pewien, że jest on reżyserem, który kiedyś stworzy kinowe arcydzieło.


Proszę czekać…