Zdrajca 2019

Il traditore 2019

Big aee87386 7d5c 403e a72e 4f7bd8581308
68
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 4 recenzje

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
3
Neutralne
1
Negatywne
0
  • Polska premiera -
  • Światowa premiera 23 maj 2019 (2019-05-23)
  • Gatunek Dramat, Kryminał, Biograficzny
  • Kraj Włochy, Francja, Brazylia, Niemcy
  • Reżyseria Marco Bellocchio
  • Scenariusz Marco Bellocchio, Valia Santella
  • Aktorzy Pierfrancesco Favino, Maria Fernanda Cândido, Luigi Lo Cascio

W najdroższym ze swoich filmów mistrz Bellocchio bez wahania zdradza romantyczną, gangsterską narrację spod znaku "Ojca chrzestnego" na rzecz surowej rekonstrukcji brutalnych wydarzeń. W jej centrum znajduje się Tommaso Buscetta, boss, który złamał omertę, mafijną zmowę milczenia. Dzięki jego zeznaniom doszło do najgłośniejszego procesu przeciwko Cosa Nostrze, tzw. maxiproces doprowadził do skazania 362 mafiosów. Fascynujące ekranowe dochodzenie skupia się na przemianie Buscetty, dla którego La Cosa Nostra, "nasza sprawa", zaczęła znaczyć coś zupełnie innego, niż chcieliby szefowie klanów. Co ważne, reżyser nie psychologizuje, nie zgaduje intencji przestępcy, za to z pasją kreśli sytuację człowieka najpierw ściganego przez policję, a później przez mafię, który większość życia spędził w ukryciu.

Recenzje

80

Celem filmu jest niewątpliwie historyczna rekonstrukcja tamtych wydarzeń, z pewnością istotnych dla historii Włoch, ale jednak w centrum zainteresowania jest sam Tommaso Buscetta.


70

Oszczędny, elegancki formalnie film Belocchio oddaje mu sprawiedliwość. I pokazuje – w szerszym, humanistycznym planie – że człowiek jest przede wszystkim sumą podjętych decyzji.


70

Bez mitomanii, drapieżny portret mafii włoskiej zorientowany na prawdę, bez znieczulenia.


50

Trudno uwierzyć w tę szlachetność mafiosa, a Bellocchio najwyraźniej dał wiarę w jego skruchę. Szkoda, fenomen mafii nadal czeka na bardziej kompleksowe spojrzenie.


Proszę czekać…