Portret kobiety w ogniu 2019

Portrait de la jeune fille en feu 2019

Big 6c7c1561 61f6 4be7 bafd f79a3ba5c8c2
80
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 6 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
5
Neutralne
0
Negatywne
0
  • Polska premiera 18 paź 2019 (2019-10-18)
  • Światowa premiera 19 maj 2019 (2019-05-19)
  • Gatunek Dramat, Historyczny, Romans
  • Kraj Francja
  • Reżyseria Céline Sciamma
  • Scenariusz Céline Sciamma
  • Aktorzy Noémie Merlant, Adèle Haenel, Luàna Bajrami

Opowieść o miłości wyprzedzającej swój czas i intymnej więzi zdolnej przełamać niejedno tabu, ubiera w kostium – akcja rozgrywa się w Bretanii w 1770 roku – jak najbardziej współczesne pragnienia i uczucia. Bohaterkami filmu są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka Heloiza oraz przybyła z Paryża malarka, Marianna. Ta druga ma namalować portret tej pierwszej, ale w sekrecie: Heloiza nie chce bowiem pozować, buntując się w ten sposób przeciwko przymusowemu zamążpójściu. Marianna dyskretnie obserwuje swoją modelkę, intensywnie tworzy, ale niszczy kolejne wersje obrazu. Czuje, że nie pozna prawdziwego oblicza młodej kobiety tak długo, jak sama będzie ukrywać własne. Czasem burzliwa, jak ocean u wybrzeży Bretanii, czasem intymna, jak cisza panująca w malarskiej pracowni; relacja pomiędzy obiema kobietami przyjmie nieoczekiwany kierunek. Arystokratkę i artystkę połączy wspólna tajemnica.

Recenzje

75

Bolączki "Portretu..." nie zmieniają faktu, że jest on jednym z najlepszych i najpiękniejszych wizualnie melodramatów, jakie trafią w tym roku na ekrany kin.


75

Portret kobiety w ogniu posiada niepodrabialną zdolność kultywowania romantycznego etosu w kinie, którego konwencje już dawno ów etos wytrzebiły.


90

Portret kobiety w ogniu to ascetyczna, powodująca rumieńce, intymna opowieść o integracji z wcześniej nieznanymi uczuciami.


?

Zapowiadającą się na interesującą, obalającą mity, pokazującą mentalność oraz siłę kobiet z różnych warstw społecznych i obalającą stereotypy relację sprowadzono tu do zwykłego romansu, w którym więź miedzy bohaterkami nie wynika z tego co razem p...


80

„Porter kobiety w ogniu” to nieśmiertelna historia miłosna, która potrafi przeszyć serca na wylot, doprowadzając do rozpaczy.


80

"Portret dziewczyny w ogniu" to zadane donośnym głosem pytanie o definicję miłości: czy tak naprawdę jest sumą nadziei, oczekiwań i wyobrażeń? Afektem wobec kogoś, kto tak naprawdę istnieje tylko w naszej głowie?


Proszę czekać…