Młody Ahmed 2019

Le jeune Ahmed 2019

Big 5ad609ac fe60 4fd9 a896 07d5de7ed340
65
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 8 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
4
Neutralne
2
Negatywne
0
  • Polska premiera 06 gru 2019 (2019-12-06)
  • Światowa premiera 20 maj 2019 (2019-05-20)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj Belgia, Francja
  • Reżyseria Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
  • Scenariusz Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
  • Aktorzy Idir Ben Addi, Olivier Bonnaud, Myriem Akeddiou

Tytułowy bohater nowego filmu braci Dardenne to zdolny, błyskotliwy belgijski 13-latek. Podczas gdy jego rówieśnicy spędzają czas na beztroskich zabawach, Ahmed wolne chwile przeznacza na studiowanie Koranu, gorliwe modły i rozmowy z lokalnym imamem. Mężczyzna umiejętnie podsyca niepokojąco rosnącą w chłopcu fascynację dżihadem. Na skutek niebezpiecznego incydentu, w którego samym środku znalazł się Ahmed, trafia on do podmiejskiego ośrodka resocjalizacyjnego. Tam, pod opieką specjalistów, powinien wrócić na właściwe tory. Pomóc w tym ma nie tylko zróżnicowany program reedukacyjny, ale i niespodziewana przyjaźń, jaka zawiązuje się pomiędzy Ahmedem a córką właścicieli gospodarstwa. Czy to jednak wystarczy, by skruszyć zbudowany przez chłopca mur oparty na fundamentalizmie, nietolerancji i agresji?

Recenzje

80

Nie dla bezkonsekwentnego zapomnienia o wyrządzonych krzywdach, a dla przypomnienia ignorowanego z wygody faktu, że za każdym incydentem stoi przecież człowiek.


70

Film braci Dardenne przypomina też oczywistą prawdę – fanatyzm jest zjawiskiem marginalnym, choć oczywiście budującym zły wizerunek całej religii.


70

Spokojny rytm, długie ujęcia, kamera zaglądająca bohaterom prosto w oczy - nihil novi, widzieliśmy to dziesiątki razy. Lecz rzadko kiedy bracia wykorzystywali podobne środki, by napędzić nam stracha.


70

Po drugim seansie myślę o nim dużo lepiej, dostrzegam, że Dardenne'om wcale nie zależy na badaniu, na czym polega bezradność współczesnej Europy wobec nafaszerowanych nienawiścią ideologii, które coraz częściej stają się śmiertelnym zagrożeniem.


50

Po zdolnych Belgach oczekiwaliśmy znacznie więcej. "Młody Ahmed" to nie jest ich najlepsze dzieło.


50

„Młody Ahmed” udowadnia, że sławni bracia powoli wpadają w zastawioną przez samych siebie pułapkę, pułapkę realizmu, w którym jest coraz mniej ich osobistego komentarza, albo jest on coraz mniej słyszalny.


?

Mistrzowie nic nie muszą. Mistrzowie, którzy przez wiele lat wyznaczali styl, mogą robić to nadal. Status mistrza zobowiązuje. „Młody Ahmed” jest jak wcześniejsze filmy braci Dardenne.


?

Bardzo dobrze zagrany i zainscenizowany "Młody Ahmed" traci na wiarygodności w rozczarowującym finale. Dzieło Dardennów trudno jednak skreślić, gdy wyjrzy się za okno. Film daje do zrozumienia, że w walce na ideologie dawno się pogubiliśmy.


Proszę czekać…