Królowa Kier 2019

Dronningen 2019

Big 8338c349 bb17 4a24 9bf4 1c3a569ae284
69
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 6 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
4
Neutralne
1
Negatywne
0
  • Polska premiera 07 cze 2019 (2019-06-07)
  • Światowa premiera 26 sty 2019 (2019-01-26)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj Dania, Szwecja
  • Reżyseria May el-Toukhy
  • Scenariusz Maren Louise Käehne, May el-Toukhy
  • Aktorzy Trine Dyrholm, Gustav Lindh, Magnus Krepper

Anne (Trine Dyrholm) jest szanowaną prawniczką, która pomaga nieletnim ofiarom molestowania seksualnego. Jej mąż, Peter (Magnus Krepper), to ceniony lekarz. Wysoki ekonomiczny, zawodowy i towarzyski status pozwala im wieść komfortowe życie w eleganckiej posiadłości, w której wychowują córki bliźniaczki. Pewnego dnia w ich domu zjawia się Gustav (Gustav Lindh) – zbuntowany nastoletni syn Petera z pierwszego małżeństwa. Jego obecność obudzi w Anne uśpione pragnienia, podsycane przez spojrzenia, gesty, przypadkowy dotyk. Czy zakazana relacja, w której do zyskania jest chwila erotycznego spełnienia, a do stracenia – wszystko, jest warta ryzyka?

Recenzje

80

To rozdanie wygrała królowa. Nawet jeżeli oszukiwała – chodzi przecież o wynik. Tragiczne show must go on.


70

"Królowa Kier" stawia raczej pytania niż stara się na nie odpowiedzieć. Konfrontuje nas z naszymi własnymi poglądami, schematami, czy wyobrażeniami, które nawet nieświadomie w sobie nosimy.


70

Mimo że el-Toukhy nie traci po drodze żadnego ze swoich reżyserskich atutów, całość zaczyna przypominać wyprany z emocji thriller – i to taki, w którym nie możemy liczyć ani na sprawiedliwość, ani na katharsis.


70

Film duńskiej reżyserki May El-Toukhy przepracowuje temat kruchości perfekcjonizmu, który niczym domek z kart rozpada się przy nawet najmniejszej ingerencji.


55

Brak tu miejsca na potrzebne katharsis, brak na filmową satysfakcję.


?

"Królowa kier" to doskonałe kino, które we wnikliwy sposób próbuje odpowiedzieć na pytanie o genezę zła, a także rozwija freudowską teorię kierowania człowiekiem przez sfery id i superego.


Proszę czekać…