Aladyn 2019

Aladdin 2019

Big efcfd75c dd63 432c 8030 75c62108ad56
59
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 7 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
1
Neutralne
4
Negatywne
1
  • Polska premiera 24 maj 2019 (2019-05-24)
  • Światowa premiera 08 maj 2019 (2019-05-08)
  • Gatunek Przygodowy, Familijny, Fantasy, Romans, Musical, Komedia
  • Kraj USA
  • Reżyseria Guy Ritchie
  • Scenariusz Guy Ritchie, John August
  • Aktorzy Will Smith, Mena Massoud, Naomi Scott

Aladyn (Mena Massoud) to uroczy rozrabiaka, którego domem są ulice miasta Agrabah. Pragnie porzucić życie drobnego złodziejaszka, ponieważ wierzy, że został stworzony do ważniejszych rzeczy. Na drugim krańcu miasta Księżniczka Dżasmina (Naomi Scott), córka Sułtana, żyje swoimi marzeniami. Pragnie doświadczać świata poza pałacowymi murami i wykorzystywać swoją pozycję w służbie poddanym swojego ojca, który jednak wykazuje się nadopiekuńczością i nie pozwala jej na zbyt wiele. Głównym zajęciem Sułtana (Navid Negahban) jest szukanie odpowiedniego męża dla Dżasminy. Natomiast Dżafar (Marwan Kenzari), jego lojalny i zaufany zausznik, a do tego potężny czarnoksiężnik, jest poirytowany sułtańską obojętnością na przyszłość państwa i obmyśla plan przejęcia tronu. Aladyn przybywa Dżasminie na pomoc, gdy ta przebrana za prostą dziewczynę odwiedza targowisko. Chłopak zostaje z miejsca zauroczony jej urodą i temperamentem. Nie ma jednak pojęcia, kim ona naprawdę jest. Śledząc dziewczynę, która powraca do pałacu, zostaje przypadkowo zamieszany w spisek Dżafara, a w jego ręce trafia lampa oliwna przeznaczona dla czarnoksiężnika. Bohater niechcący wywołuje zamkniętego w niej Dżina (Will Smith) - kolorową postać nie z tego świata. Swoją mocą spełnia on życzenie Aladyna i zamienia go w kogoś godnego miłości Dżasminy oraz szacunku Sułtana - Księcia Alego. Aladyn i Dżin zaprzyjaźniają się, a Dżasmina poddaje się ich urokowi.

Recenzje

75

"Aladyn" ma w sobie wszystkie cechy przeboju lata - bijąc w tym nawet swoich poprzedników: "Księgę dżungli" oraz "Piękną i Bestię". Po takim show nadchodzący "Król Lew" będzie miał nie lada poprzeczkę do przeskoczenia.


60

Zbyt mało w aktorskim "Aladynie" Dżina i jego poczucia humoru, a to stanowiło przede wszystkim o sukcesie disneyowskiej baśni wykreowanej na arabskim gruncie.


60

Aladyn bierze udział w Ritchie'owskiej gonitwie wąskimi uliczkami. Tak, reżyser swoim zwyczajem manipuluje tempem, raz przyspieszając, raz spowalniając akcję.


60

Film to pokarm dla oka, pełen skrajnych barw i wspaniałych sekwencji tanecznych. Ze wszystkim, co trafia do uszu — wliczając w to aranżację poszczególnych utworów oraz płaskie dialogi — jest gorzej.


60

Filmowy Aladyn to trochę taka książka z piękną, skórzaną okładką przyozdobioną szmaragdami, której treścią okazują się infantylne bajki spisane przez sześciolatków.


40

Typowy przeciętniak, wyprodukowany na taśmie w fabryce snów, gdzie najpierw grono analityków przeanalizowało wszelkie za i przeciw, a potem władowali to wszystko do jednego filmu. Tylko ducha kina brak.


?

Najmłodsi zakochają się w interesującej fabule, muzyce i scenografii, a dorośli, poczują też wspomnienie dziecięcych lat i ducha kultowej już bajki.


Proszę czekać…