Powrót 2018

2018

Big a45f86e9 f61b 4b40 ac54 30e32d7927a9
40
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 5 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
0
Neutralne
2
Negatywne
2
  • Polska premiera 05 kwi 2019 (2019-04-05)
  • Światowa premiera 24 lis 2018 (2018-11-24)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj Polska
  • Reżyseria Magdalena Łazarkiewicz
  • Scenariusz Katarzyna Terechowicz, Magdalena Łazarkiewicz
  • Aktorzy Sandra Drzymalska, Agnieszka Warchulska, Katarzyna Herman

„Powrót” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, historia 19-letniej Uli, dziewczyny z małej miejscowości, która została porwana i zmuszona do prostytucji w Niemczech. Po 2 latach udaje jej się uciec i wrócić do rodzinnego miasteczka, gdzie spotyka się ze społecznym odrzuceniem. Nie uzyskuje wsparcia nawet wśród najbliższej rodziny. Ula, mimo iż została skrzywdzona psychicznie i seksualnie, nie zamierza odgrywać roli ofiary. Buntuje się przeciwko wszechobecnej hipokryzji społeczności. W jej otoczeniu głosi się chrześcijańskie zasady miłości bliźniego, ale w codziennym życiu nikt tych zasad nie stosuje. Co więcej, chrześcijańskie miłosierdzie rozumiane jest opacznie i fałszywie, bo pozwala pod sztandarem wiary boleśnie krzywdzić. Nawet najbliższych.

Recenzje

50

"Powrót" Magdaleny Łazarkiewicz to poczet przywar polskich. Opowieść o błędach i grzechach statystycznego Kowalskiego, a zarazem gorzka wypowiedź na temat moralnej kondycji Kościoła. Instytucji, która grzechy i brudy zamiata pod dywan.


50

Powrót to koncert straconych szans. Poważny, ale nieprzegadany dramat niuansów wypowiadający bardzo potrzebne współcześnie słowa z brawurą, mutuje się w coś prostego i prostackiego.


30

Tania publicystyka i schematyczne rozwiązania, czyli szansa na dobre kino o ponownej wiktymizacji ofiar wykorzystywania seksualnego zmarnowana.


30

Łazarkiewicz osiąga w "Powrocie" najciekawsze rezultaty jako reżyserka aktorek. Nawet jeśli postaci kobiece nie są napisane szczególnie subtelnie, z pomocą odtwórczyń głównych ról udaje się je odrobinę pocieniować.


?

Magdalena Łazarkiewicz w "Powrocie" wywraca biblijną przypowieść, żeby dać świadectwo prawdzie będącej pochodną bezradności. Bezradności humanisty wobec dogmatów, rytuałów, wobec zakłamania.


Proszę czekać…