Dzięki Bogu 2018

Grâce à Dieu 2018

Big 705fe8ab 6e4a 43f5 8561 d1e2f259b0df
68
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 6 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
4
Neutralne
1
Negatywne
0
  • Polska premiera 20 wrz 2019 (2019-09-20)
  • Światowa premiera 10 gru 2018 (2018-12-10)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj Francja, Belgia
  • Reżyseria François Ozon
  • Scenariusz François Ozon
  • Aktorzy Melvil Poupaud, Denis Ménochet, Swann Arlaud

Alexandre (Melvil Poupaud) mieszka w Lyonie z żoną i dziećmi. Pewnego dnia odkrył przypadkiem, że ksiądz, który go wykorzystywał w dzieciństwie, sprawuje opiekę nad dziećmi. Rozpoczyna walkę, do której szybko dołączyli François (Denis Ménochet) i Emmanuel (Swann Arlaud), także ofiary księdza, aby "uwolnić się" od tego, co wycierpieli. Ale reperkusje i konsekwencje tych "spowiedzi" nie pozostawią ich bez szwanku.

Recenzje

70

Dostojna, grzeczna forma narracji, stąd brzmiące gdzieniegdzie nieoczywiste komediowe nuty, stąd dyskretne kuksańce pod adresem gniewnych aktywistów. I więcej w tym empatii niż symetryzmu.


70

Niezwykła rzetelność i wyważony ton "Grâce à Dieu" - zupełnie inaczej niż to miało miejsce w przypadku polskiego "Kleru" - może stanowić języczek u wagi, motywujący wymiar sprawiedliwości, by opowiedzieć się po tej właściwie stronie nie tyle prawn...


70

To kino mocno publicystyczne, mniej artystyczne i psychologicznie pogłębione. Spojrzenie z nadzieją na przyszłość. Nie kościoła, a świata.


70

Jest zimny, skupiony, bardzo ostrożny w dobieraniu rozwiązań formalnych. W sposób zrównoważony stara się jak najdotkliwiej rozprawić ze złem, by przypadkiem nie ucierpiało to, co dobre.


60

Ozon portretuje nie wieloznaczną, a uproszczoną rzeczywistość, rozwadniając przydługim metrażem najbardziej celne wątki w filmie, w których dotykać chciał realnych problemów.


?

Oparty na faktach "Dzięki Bogu" stanowi precyzyjnie wymierzony cios w pedofilię duchownych i wszystkich, którzy ją kryją. Film unika uproszczeń, poraża spokojem i obojętnością władz kościoła.


Proszę czekać…