Maria, królowa Szkotów 2018

Mary Queen of Scots 2018

Big 57e6fe6a 26fc 4337 89a2 bef2fb891618
62
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 8 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
4
Neutralne
4
Negatywne
0
  • Polska premiera 25 sty 2019 (2019-01-25)
  • Światowa premiera 15 lis 2018 (2018-11-15)
  • Gatunek Dramat, Historyczny
  • Kraj Wielka Brytania, USA
  • Reżyseria Josie Rourke
  • Scenariusz Beau Willimon
  • Aktorzy Saoirse Ronan, Margot Robbie, Guy Rhys

Barwna opowieść o burzliwym życiu charyzmatycznej Marii Stuart. W wieku 16 lat została królową Francji, dwa lata później owdowiała. Sprzeciwiając się tradycji, odmówiła ponownego zamążpójścia. Wróciła do Szkocji, gdzie odzyskała należny jej tron. Ale Szkocja i Anglia była wówczas pod władaniem królowej Elżbiety I. Obie królowe obserwowały swe poczynania z lękiem i fascynacją. Rywalki w miłości i władzy, silne kobiety w męskim świecie, toczyły podstępną grę, w której stawką była władza. I niezależność. Żadna z nich nie godziła się na rolę marionetki. Maria utrzymywała, że tron Anglii należy się jej, uznając suwerenność Elżbiety. Zdrada, rebelia i spiski na obu tronach zmieniły bieg historii.

Recenzje

70

Maria, królowa Szkotów to jednak kino historyczne, któremu warto dać szansę. Jeśli chcemy zobaczyć popisy aktorskie na wysokim poziomie, z pieczołowicie oddaną scenografią i iście teatralną otoczką.


70

Maria, królowa Szkotów to dzieło solidnie zbudowane, zaglądające odważniej za kotarę, bez kindersztuby, ale z emocjami.


70

Mimo że "Maria, królowa Szkotów" to kinowy debiut reżyserki, jest to dzieło dojrzałe i odważne.


70

Film nie byłby tak udany, gdyby nie główne bohaterki - Saoirse Ronan jako Maria Stuart i Margot Robbie jako Królowa Elżbieta I są bezbłędne.


60

Mimo wszystko warto przetasować w swoich dłoniach te oblane krwią karty historii choćby po to, aby zrozumieć, że wielkie historyczne spory mogą mieć swoje źródło w bardzo małych ludzkich przywarach.


55

Ronan i Robbie mogą z pełną satysfakcją dołożyć kolejny szlachetny kamień na swoim aktorskim diademie.


50

Dużo staranności włożono w kostiumy i charakteryzację, które doczekały się nominacji Oscarowych. Choćby więc dla nich można poświęcić czas na seans.


50

Film ma też nierówny rytm: są momenty długich celebracji i nagłe przyśpieszenia, które mogą dezorientować widza. Chwilami jest energetyczny, chwilami drętwy.


Proszę czekać…