Klient 2016

Forushande 2016

Big 17fb159e 0ef6 413a 8984 983d2b0f615c
85
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 10 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
10
Neutralne
0
Negatywne
0
  • Polska premiera 21 kwi 2017 (2017-04-21)
  • Światowa premiera 21 maj 2016 (2016-05-21)
  • Gatunek Dramat, Thriller
  • Kraj Iran, Francja
  • Reżyseria Asghar Farhadi
  • Scenariusz Asghar Farhadi
  • Aktorzy Taraneh Alidoosti, Shahab Hosseini, Babak Karimi

Zmuszeni do opuszczenia swojego mieszkania w centrum Teheranu z powodu poważnych prac zagrażających budynkowi, Emad (Shahab Hosseini) i Rana (Taraneh Alidoosti) przenoszą się do nowego domu. Incydent związany z byłym lokatorem zmieni życie młodej pary.

Recenzje

100

W pierwszej części zdarzają się przestoje – efekt zbyt pedantycznego stylu opowiadania – ale końcowe pół godziny jest już dramaturgicznym arcydziełem.


100

Farhadi znowu zagłębia się w meandry ludzkiej psychiki, skrupulatnie analizuje motywacje swoich postaci. Ukochane przez Farhadiego niedopowiedzenia sprawiają, że widz musi ciągle dekonstruować tę opowieść, nadawać jej nowy początek.


90

Stopniowanie napięcia w Kliencie jest niemal niezauważalne, subtelne. Każdy gest, wymiana zdań, zachowanie powoli zagęszczają atmosferę. W finale dojdzie do emocjonalnego połączenia epizodów, kulminujących się w przejmującym spotkaniu dwóch rodzin.


90

Aktorzy, którzy odgrywają swoje role z prawdziwym mistrzostwem potrafią delikatnie i subtelnie pokazać przemianę swoich postaci i powolne oddalanie ich od siebie.


80

Klient to z pewnością interesujący film, który może się spodobać fanom światowego kina. Porusza on ciekawy temat w dość egzotycznym, ale dzięki temu interesującym dla nas środowisku, a przy tym nie wybiela on portretowanego społeczeństwa.


80

Najnowszy film Asghara Farhadiego szczęśliwie nie ugina się pod ciężarem własnego dydaktyzmu, to wciąż w większej mierze historia o relacjach między ludźmi.


80

Klient sprawia, że brakuje tchu, choć nie gnamy nigdzie w szaleńczym pędzie. Wyważone kino ludzkich emocji.


80

Asghar Farhadi, czołowy irański reżyser, nakręcił znakomity, dający do myślenia film o przemocy, rodzącej się z pozornie szlachetnych pobudek, którymi jest wybrukowane piekło kobiet na świecie, także tu w Polsce.


80

Klient kwestionuje świat od początku do końca i bez wyskokowych metod robi skok na strefę komfortu widza.


70

Farhadi w „Kliencie”, za którego dostał drugiego w karierze Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego, pokazuje nam męskość w kryzysie, bohaterów, którzy – niczym William Loman – swoje rodziny na różne sposoby zawiedli.


Proszę czekać…