Ułaskawienie 2018

2018

Big ed34d272 1bfa 4c95 86d3 a86785d6fffc
62
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 8 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
3
Neutralne
4
Negatywne
0
  • Polska premiera 22 lut 2019 (2019-02-22)
  • Światowa premiera 31 sie 2018 (2018-08-31)
  • Gatunek Dramat, Historyczny
  • Kraj Polska, Czechy, Słowacja
  • Reżyseria Jan Jakub Kolski
  • Scenariusz Jan Jakub Kolski
  • Aktorzy Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski, Michał Kaleta

Historia o rodzicach żołnierza opowiadana z perspektywy ich siedemnastoletniego wnuka Janka. Wpisana w dramatyczne wydarzenia w powojennej Polsce, zawiera jednak unikalną treść: fabuła skupia się przede wszystkim na sile i odwadze rodziców, pokazując ich walkę o odzyskanie godności i równowagi po utracie syna.

Recenzje

75

Osobisty i niemy krzyk o stracie. Intymne opowiadanie o godności rozumianej na różne sposoby. Tym jest małomówny, ale wymowny nowy film Jana Jakuba Kolskiego Ułaskawienie.


70

Jan Jakub Kolski już dawno nie zaprezentował widzom tak wysokiej klasy. Operując ciszą oraz malowniczą transcendencją leśnych kniei, twórca naszkicował plastyczną metaforę radzenia sobie z traumą po utracie najbliższych.


70

Osobista i kameralna opowieść o wędrówce, której najważniejsza część ma miejsce wewnątrz bohaterów.


60

„Ułaskawienie” w jakiś dziwny, paradoksalny sposób tchnie nadzieją – że jesteśmy w stanie przetrwać wiele, że rodzina jest najważniejsza i że najgorsze zło zawsze musi mieć swój kres.


60

"Ułaskawienie" blednie w cieniu wielkiego kina historycznego ostatniej dekady. W przeciwieństwie do "Wołynia", "Idy" czy "Pokłosia" konfrontacja z historią nie wydaje się otwierać żadnych nowych przestrzeni we współczesności.


50

Film wydaje się złamany jak ci bohaterowie, formalnie nie do końca spełniony, zagubiony pomiędzy tonacjami różnych konwencji.


50

"Ułaskawienie" - chociaż dla twórcy dzieło bardzo osobiste - okazuje się filmem nieudanym i pozbawionym jasnego kierunku.


?

Moralitet Kolskiego pokazuje postawę ludzką, w której kodeks honorowy, kodeks życia jest ważniejszy niż doktryna gniewu. Brzmi to dzisiaj niczym drogowskaz.


Proszę czekać…