Dziura w głowie 2018

2018

Big d0604535 4b5a 4ff7 a514 4b4082d8ed05
60
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 6 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
2
Neutralne
2
Negatywne
1
  • Polska premiera 01 lis 2019 (2019-11-01)
  • Światowa premiera 17 wrz 2018 (2018-09-17)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj Polska
  • Reżyseria Piotr Subbotko
  • Scenariusz Piotr Subbotko
  • Aktorzy Bartłomiej Topa, Sandra Korzeniak, Andrzej Szeremeta

Aktor, Chudy, wystawia Komedianta Thomasa Bernharda. Wraz z trupą teatralną objeżdża ze spektaklem okolice granicy z Białorusią. Treść sztuki coraz bardziej przenika się z życiem bohatera i przypomina bolesną rzeczywistość, w której tkwi – i z której można uciec tylko w donkichotowskie szaleństwo. Kiedy Chudy wraca do rodzinnej wsi i umierającej matki, zastaje w domu Andrzejka, upośledzonego mężczyznę, w którym widzi swojego sobowtóra. Próba rozszyfrowania zagadkowej postaci staje się jego obsesją, prowadząc do nieoczekiwanego finału.

Recenzje

80

Widzowie, którzy podejmą wysiłek odczytania jego znaczeń, nie obawiając się po drodze klęsk i raf niezrozumienia, otrzymają jednak bardzo wartościowe filmowe przeżycie.


70

Projekcja Dziury w głowie nie jest zwykłym kinowym seansem – to coś w rodzaju doświadczenia, niewypowiedzianego doznania audiowizualnego, które wprawia w stan wyrafinowanej kontemplacji.


60

Obcowanie z debiutem pełnometrażowym Piotra Subbotko jest próbą obcowania z myślami twórcy, które po seansie rzeczywiście mogą pozostawić tytułową dziurę w głowie.


50

„Dziura w głowie” jest filmem wytwarzającym dystans – operuje niełatwym humorem, dziwaczną atmosferą, nieśpieszną akcją, fabularnym minimalizmem.


40

"Dziura w głowie" okazuje się więc ambitną porażką. Wolę jednak takie niepowodzenia - próby znalezienia swojego własnego filmowego języka, niż kręcone rok w rok, pozbawione jakichkolwiek ambicji, produkcyjniaki zasłużonych już twórców.


?

Na taki eksperyment mógł sobie pozwolić jedynie człowiek teatru. I Subbotko jest kimś takim.


Proszę czekać…