Van Gogh. U bram wieczności 2018

At Eternity's Gate 2018

Big 4feb5dd5 be90 463f 84f9 187b2dc589f3
80
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 3 recenzje

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
3
Neutralne
0
Negatywne
0
  • Polska premiera 25 paź 2019 (2019-10-25)
  • Światowa premiera 03 wrz 2018 (2018-09-03)
  • Gatunek Dramat, Biograficzny
  • Kraj Wielka Brytania, USA, Francja, Szwajcaria, Irlandia
  • Reżyseria Julian Schnabel
  • Scenariusz Julian Schnabel, Jean-Claude Carrière
  • Aktorzy Willem Dafoe, Rupert Friend, Oscar Isaac

Dziś Vincent van Gogh jest uznawany nie tylko za wybitnego postimpresjonistę, lecz także jednego z największych i najbardziej wpływowych malarzy w historii, jednak za życia był głównie odrzucany i wyszydzany. Zarówno przez ludzi sztuki, którzy nie doceniali jego metody ukazywania świata, jak i przedstawicieli szerszego społeczeństwa, nie rozumiejących jego obrazów i widzących w nim raczej szkodliwego dziwaka. Film opowiada o ostatnich latach życia van Gogha, kiedy za namową życzliwego mu Paula Gauguina malarz wyrywa się z uciążliwego Paryża i wyjeżdża do Arles, na słoneczną prowincję, gdzie zaczyna zatracać się zarówno w pięknie natury, jak i własnym umyśle. Tam również van Gogh nie znajduje empatii i zrozumienia dla swojej awangardowej wizji świata, lecz mimo coraz większych problemów z samym sobą przeżywa jednocześnie najbardziej płodny okres w karierze. Tyle że nie potrafi odnaleźć się w otaczającym go świecie ludzi i nic nie jest w stanie na to poradzić.

Recenzje

80

W Van Gogh. U bram wieczności iskrzy się od kolorów, ale również od różnych stanów emocjonalnych pokazanych w sposób pourywany, epizodyczny, przez to bardzo wiarygodny.


80

Schnabel tworzy kolejne wspaniałe dzieło po "Motylu i skafandrze" z 2007 roku.


80

Nie mam pojęcia, czy aktywność twórcza przybiera w życiu Schnabla równie dramatyczny wymiar jak u jego bohatera. "At Eternity’s..." udowadnia jednak, że od czasu do czasu zdarza mu się osiągać równie satysfakcjonujące rezultaty.


Proszę czekać…