Schyłek dnia 2018

Napszállta 2018

Big 825d993c da6a 432c a20c 5bf3823f48c3
73
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 4 recenzje

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
4
Neutralne
0
Negatywne
0
  • Polska premiera 05 kwi 2019 (2019-04-05)
  • Światowa premiera 03 wrz 2018 (2018-09-03)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj Węgry, Francja
  • Reżyseria László Nemes
  • Scenariusz László Nemes
  • Aktorzy Juli Jakab, Vlad Ivanov, Marcin Czarnik

Skonstruowany na podobieństwo tajemniczego labiryntu film prowadzi nas przez Budapeszt u progu XX wieku, wtedy wciąż jedną z najważniejszych metropolii Europy; perłę austro-węgierskiego imperium. Przewodniczką po przekwitającym niepostrzeżenie mieście jest młodziutka Irisz, córka właścicieli sklepu z kapeluszami, którzy przed laty zginęli w pożarze. Dziewczyna szuka zaginionego brata, ale też odpowiedzi na pytania o własną tożsamość. Błądzi, zapuszcza się w zaułki i ślepe uliczki, odkrywa wnętrza eleganckich sklepów, pałaców, ale też kryjówki anarchistów i nędzne robotnicze klitki. Oto świat technologicznego triumfu i cywilizacyjnego zacofania, luksusu i niepokoju; świat, w którym o statusie świadczy twój kapelusz. Wyrafinowanie przestaje już jednak chronić przed pulsującą na obrzeżach miasta dziką energią rewolty.

Recenzje

85

Schyłek dnia jest filmem od początku do końca zrealizowanym skutecznie, bez potknięć i wątpliwości.


70

"Schyłek dnia" intryguje i jeśli poddać się jego rytmowi, wciąga i uwodzi. Choć rozwiązania kryminalnej zagadki trudno po nim oczekiwać.


70

"Schyłek dnia", choć kosztował sześć razy tyle co "Syn Szawła", nie ma aż takiej siły emocjonalnego rażenia. Wydaje się również zdecydowanie za długi jak na stosunkowo skromną historię, którą ma do opowiedzenia.


65

Węgierski reżyser poprzez oczy jednostki pokazuje pewną epokę, nad którą wisi fatum. Tym razem są to poprzedzające Wielką Wojnę lata w Monarchii Austro-Węgierskiej.


Proszę czekać…