Narodziny gwiazdy 2018

A Star Is Born 2018

Big ca6ae521 43c2 4058 87bf 0adfe2e92114
70
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 7 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
4
Neutralne
1
Negatywne
0
  • Polska premiera 30 lis 2018 (2018-11-30)
  • Światowa premiera 31 sie 2018 (2018-08-31)
  • Gatunek Muzyczny, Dramat, Romans
  • Kraj USA
  • Reżyseria Bradley Cooper
  • Scenariusz Will Fetters, Bradley Cooper
  • Aktorzy Lady Gaga, Sam Elliott, Bradley Cooper

Piekielnie zdolna, choć niepewna siebie Ally (Lady Gaga) przypadkiem spotyka w barze gwiazdora country (Bradley Cooper). Mimo różnic zakochują się w sobie i postanawiają wyruszyć we wspólną trasę. Dla niej to uczucie stanie się inspiracją do artystycznej pracy, a także katapultą do wielkiej kariery. Dla niego - być może początkiem końca. Na pierwszy rzut oka Narodziny gwiazdy opowiadają znaną z kina i literatury historię "od zera do bohatera". Jednak debiutujący jako reżyser Cooper zabarwił ją własnymi doświadczeniami i obserwacjami. W roli tytułowej obsadził zaś artystkę, która jak mało kto wie, jak to jest w ciągu zaledwie kilku miesięcy zyskać status supergwiazdy. Dzięki temu film ogląda się jak przejmujący dokument, daleki od sztampowych rozwiązań i łatwych odpowiedzi. Gaga w roli tytułowej błyszczy, jest najprawdziwszym odkryciem, ale ta historia to też niesamowite tour de force Coopera. Nikt się chyba nie spodziewał, że znany z Kac Vegas aktor jest w stanie wykrzesać z siebie taką energię i przekonująco pokazać ból i tęsknotę.

Recenzje

80

Gaga, po podbiciu rynku muzycznego, postawiła pewny krok w świecie kina. Narodziny gwiazdy mogą być bardziej niż symbolicznym początkiem jej kariery na dużym ekranie.


70

Muzyka opowiada tę historię, koresponduje z przedstawianymi scenami i staje się samodzielnym dziełem. Gdyby nie ona ten film nie zyskałby aż takiej uwagi.


70

Narodziny gwiazdy, nawet pomimo swoich mankamentów, to film, który wielu z nas zabierze w emocjonalną podróż. Na jej końcu czekają łzy wzruszenia i przejmujący niepokój, obok którego nie sposób przejść obojętnie.


70

Film ogląda się z przyjemnością przede wszystkim dzięki parze odtwórców głównych ról. Nawet jeśli fabuła wydaje się momentami naiwna i zbyt pośpiesznie opowiedziana, ekranowa chemia między Cooperem a Gagą wynagradza wiele.


60

Cooper popełnia jeden z największych błędów debiutanta i chce ująć w swym dziele zbyt wiele tematów. Im dłużej trwa jego film, tym bardziej jego konstrukcja się sypie.


?

„Narodziny gwiazdy” nie przedefiniują może przemysłu filmowego, ale jako porządnie zrealizowany hollywoodzki debiut z gwiazdorską obsadą, zdrową szczyptą autotematycznego dramatu i baśniowym sznytem zarazem – sprawdzają się doskonale.


?

Niestety Cooper, będący również do spółki z Erikiem Rothem i Willem Fettersem autorem scenariusza, zbyt często wybiera tu dramaturgiczną drogę na skróty, powielając bezrefleksyjnie najbardziej ograne melodramatyczne klisze.


Proszę czekać…