Faworyta 2018

The Favourite 2018

Big f6fee6cd 1609 46ff 9a0c bb287f448ba5
85
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 3 recenzje

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
2
Neutralne
0
Negatywne
0
  • Polska premiera 08 lut 2019 (2019-02-08)
  • Światowa premiera 30 sie 2018 (2018-08-30)
  • Gatunek Biograficzny
  • Kraj USA, Irlandia, Wielka Brytania
  • Reżyseria Yorgos Lanthimos
  • Scenariusz Tony McNamara
  • Aktorzy Olivia Colman, Rachel Weisz, Emma Stone

Początek XVIII wieku. Anglia jest w stanie wojny z Francuzami, ale uwagę dworu pochłaniają wyścigi kaczek i pojawienie się na rynku ananasów. Na tronie zasiada schorowana królowa Anna (Olivia Colman), a krajem zamiast niej rządzi jej bliska przyjaciółka, lady Sarah (nagrodzona Oscarem Rachel Weisz). Z podziwu godnym oddaniem dogląda ona przy tym rozkapryszonej i porywczej królowej. Na dwór przybywa nowa służąca Abigail (nagrodzona Oscarem Emma Stone), która swym urokiem oczarowuje Sarah. Sarah bierze Abigail pod swoje skrzydła, a Abigail dostrzega w tym szansę na powrót do swych arystokratycznych korzeni. Ponieważ sprawy polityczne i prowadzenie wojny coraz bardziej pochłaniają Sarah, Abigail stopniowo zajmuje jej miejsce u boku królowej Anny. Rozkwitająca przyjaźń z królową daje Abigail szansę na spełnienie swoich ambicji. Dziewczyna dochodzi więc do wniosku, że nie pozwoli, aby ktokolwiek lub cokolwiek – czy byłaby to kobieta, mężczyzna, polityka czy królik – stanęło jej na drodze.

Recenzje

90

The Favourite to mądry, zabawny i znakomicie zrealizowany film, w którym Lanthimos nie zatracił swojego stylu, a tylko rozwinął skrzydła.


80

"The Favourite" można również czytać jako historię silnych kobiet walczących o prawo do samostanowienia w świecie, w którym niemal wszyscy mężczyźni przypominają rozkapryszone bobasy.


?

„The Favourite” greckiego reżysera Yorgosa Lanthimosa ze świetnymi kreacjami Olivii Colman, Emmy Stone i Rachel Weisz to wywrotowa komedia rozsadzająca zasady rządzące kinem kostiumowym od środka.


Proszę czekać…