Faworyta 2018

The Favourite 2018

Big f6fee6cd 1609 46ff 9a0c bb287f448ba5
80
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 13 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
9
Neutralne
1
Negatywne
0
  • Polska premiera 08 lut 2019 (2019-02-08)
  • Światowa premiera 30 sie 2018 (2018-08-30)
  • Gatunek Biograficzny, Komedia, Dramat
  • Kraj USA, Irlandia, Wielka Brytania
  • Reżyseria Yorgos Lanthimos
  • Scenariusz Tony McNamara
  • Aktorzy Olivia Colman, Rachel Weisz, Emma Stone

Początek XVIII wieku. Anglia jest w stanie wojny z Francuzami, ale uwagę dworu pochłaniają wyścigi kaczek i pojawienie się na rynku ananasów. Na tronie zasiada schorowana królowa Anna (Olivia Colman), a krajem zamiast niej rządzi jej bliska przyjaciółka, lady Sarah (nagrodzona Oscarem Rachel Weisz). Z podziwu godnym oddaniem dogląda ona przy tym rozkapryszonej i porywczej królowej. Na dwór przybywa nowa służąca Abigail (nagrodzona Oscarem Emma Stone), która swym urokiem oczarowuje Sarah. Sarah bierze Abigail pod swoje skrzydła, a Abigail dostrzega w tym szansę na powrót do swych arystokratycznych korzeni. Ponieważ sprawy polityczne i prowadzenie wojny coraz bardziej pochłaniają Sarah, Abigail stopniowo zajmuje jej miejsce u boku królowej Anny. Rozkwitająca przyjaźń z królową daje Abigail szansę na spełnienie swoich ambicji. Dziewczyna dochodzi więc do wniosku, że nie pozwoli, aby ktokolwiek lub cokolwiek – czy byłaby to kobieta, mężczyzna, polityka czy królik – stanęło jej na drodze.

Recenzje

90

Faworyta jest pełna pięknie sfilmowanych kadrów przy naturalnym świetle albo w blasku świec. Nie czuć w niej natłoku nowej technologii na planie.


90

Wielbiciele Lanthimosa pokochają go chyba jeszcze bardziej!


90

The Favourite to mądry, zabawny i znakomicie zrealizowany film, w którym Lanthimos nie zatracił swojego stylu, a tylko rozwinął skrzydła.


83

Smakowite widowisko kostiumowe na miarę "Barry'ego Lyndona" - z tą różnicą, że całkowicie pod dyktando pań, opowiedziane ze swadą i zabójczym, chwilami wręcz perwersyjnym humorem.


80

Najlepszy od czasu „Kła” – także za sprawą trzech wybitnych aktorek.


80

Lanthimos każe nam uważnie patrzeć, ale to podstęp – bo i tak nie jesteśmy w stanie przebić się przez kolejne warstwy pozornych oszustw i niepozornych prawd.


80

"The Favourite" można również czytać jako historię silnych kobiet walczących o prawo do samostanowienia w świecie, w którym niemal wszyscy mężczyźni przypominają rozkapryszone bobasy.


80

Faworyta to kino wielu nastrojów. Od kąśliwości do bezczelności. Od skomplikowanego budowania labiryntu do umyślnego prostactwa.


70

Faworyta to niebanalne kino, które oryginalnym i twórczym podejściem do tematu potrafi urzec nawet wytrawnych kinomanów.


60

"Faworyta" to zwyczajnie wykastrowany film; napisany i nakręcony tak, aby konserwatywnym akademikom wydawało się, iż oglądają wielkie dzieło, którego twórca nie boi się przekraczania granic.


?

„Faworyta” ma też liczne dłużyzny, podczas których w zasadzie nic się nie dzieje.


?

„The Favourite” greckiego reżysera Yorgosa Lanthimosa ze świetnymi kreacjami Olivii Colman, Emmy Stone i Rachel Weisz to wywrotowa komedia rozsadzająca zasady rządzące kinem kostiumowym od środka.


?

Od strony wizualnej "Faworyta" jest nie tyle bez zarzutu, co po prostu fenomenalna.


Proszę czekać…