Pierwszy człowiek 2018

First Man 2018

Big bbd7fcf3 ee45 4ae7 a602 c7fd24ac0353
76
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 17 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
15
Neutralne
1
Negatywne
0
  • Polska premiera 19 paź 2018 (2018-10-19)
  • Światowa premiera 29 sie 2018 (2018-08-29)
  • Gatunek Biograficzny, Dramat
  • Kraj USA
  • Reżyseria Damien Chazelle
  • Scenariusz Josh Singer
  • Aktorzy Ryan Gosling, Claire Foy, Jason Clarke

Spojrzenie na życie legendarnego astronauty Neila Armstronga oraz nieprawdopodobną misję kosmiczną, która sprawiła, że stał się pierwszym człowiekiem spacerującym po Księżycu (20 czerwca 1969).

Recenzje

85

To rzetelne kino opowiedziane w sposób odpowiedzialny, bez fajerwerków, ale z wielkim szacunkiem.


85

"Pierwszy człowiek" z pewnością nie jest historycznym krokiem na filmowy Księżyc, ale nie umniejsza to faktu, że mamy do czynienia z filmem momentami genialnym, autentycznym, oddziałującym na wszystkie niemal zmysły i hołdującym marzeniom.


83

Damien Chazelle w przewrotny sposób mierzy się z amerykańskim snem i mitami. Dla granego przez Goslinga Neila Armstronga codzienność stała się nie mniej klaustrofobiczna niż kokpit Apollo 11.


80

Chazelle postanowił podejść do tematu bardziej jak do osobistej historii kilku osób, przede wszystkim słynnego astronauty.


80

Jeśli spodziewaliście się epickiej biografii pierwszego człowieka na Księżycu, to zapewne poczujecie się rozczarowani. Damien Chazelle podążył inną drogą, która zaskoczy niejednego widza i zmusi go do własnej interpretacji.


80

To jest naprawdę kosmiczny poziom!


80

Z filmu Chazelle'a bije wiara w ludzkość: w jej hart ducha, rozum i odwagę. Maszyny, choć wszechpotężne, potrafią nawalić w najmniej spodziewanym momencie. Człowiek, choć niedoskonały, wcześniej czy później znajdzie sposób, by temu zaradzić.


80

Damien Chazelle w "Pierwszym człowieku" podziwia stoicyzm i poświęcenie astronautów; docenia ich hart ducha. Nie oddaje się przy tym bezmyślnemu kultowi bohaterów.


80

Dobry film, w sam raz na 4 gwiazdki.


80

Spodziewałem się faktograficznego opisu przygotowań i podróży na Księżyc, dostałem film psychologiczny przedstawiający jednego z najbardziej ze znanych ludzi ubiegłego wieku od strony zupełnie nieznanej.


75

"Pierwszy człowiek" stoi przynajmniej o klasę wyżej od oscarowego "La La Land".


70

„Pierwszy człowiek” jest wart uwagi jednak musisz do niego podejść od strony osobistej i nie nastawiać się na wielkie widowisko Hollywoodzkie z masą fajerwerków.


70

Lądowanie na srebrnym globie i pierwsze kroki Armstronga było wydarzeniem bez precedensu w historii. Pierwszy człowiek nie podzieli niestety losu swojego bohatera.


70

Reżyser oszczędza widzom kolejnych pięknych widoków galaktyki, ograniczając się pustki i strachu, jaki wywołuje, skupia się na ludziach i ich niezwykłych osiągnięciach, za które, niektórzy z nich zapłacili życiem.


65

„Pierwszy Człowiek” to dzieło filmowe, które korzysta ze wszystkich dobrodziejstw swojego medium, aby pozwolić nam poczuć się, jak prawdziwy astronauta podczas księżycowej wyprawy.


60

Chazelle nie płynie z prądem, wyłamuje się utartym schematom, ale trudno uznać jego film za przełomowy. To kolejna opowieść o wyjątkowej jednostce goniącej swoje ideały wbrew oczekiwaniom otoczenia.


?

„Pierwszy człowiek” być może nie stanie w walce o Oscary, ale absolutnie jest to bardzo udana produkcja, zrobiona z pomysłem, poszanowaniem materiału źródłowego i z sercem.


Proszę czekać…