Jesień we Francji 2017

Une saison en France 2017

Big f6476101 6901 4acb b83b cbc7d54a58a9
67
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 9 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
7
Neutralne
2
Negatywne
0
  • Polska premiera 21 wrz 2018 (2018-09-21)
  • Światowa premiera 08 wrz 2017 (2017-09-08)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj Francja
  • Reżyseria Mahamat-Saleh Haroun
  • Scenariusz Mahamat-Saleh Haroun
  • Aktorzy Eriq Ebouaney, Sandrine Bonnaire, Aalayna Lys

Abbas ( Eriq Ebouaney), francuski nauczyciel, uciekł z pożogi wojennej w Afryce Środkowej, aby zbudować nowe życie we Francji. Podczas oczekiwania na uzyskanie statusu uchodźcy, odprowadza dzieci do szkoły i pracuje na rynku, gdzie poznał Carole (Sandrine Bonnaire). Kobieta wciąż podziwia odwagę tego mężczyzny ciągle nawiedzanego przez duchy przeszłości.

Recenzje

80

Po obejrzeniu filmu Mahamata-Saleha Harouna w głowie zostaje tylko jedna myśl - system jest nieludzki. Trudno przejść do porządku dziennego, kiedy obserwuje się twarze ludzi czekających na decyzję miejscowych władz.


70

„Jesień we Francji” nie będzie produkcją przełomową, ani otwierającą oczy większości. Dotrze raczej do małego grona odbiorców. Pokaże losy tych, co od wojny chcąc uciec, wpadają w objęcia kolejnej, osobistej bitwy. Kto wyjdzie z tego obronną ręką?


70

„Jesień we Francji” poprzez codzienność kilku osób pokazuje dramat milionów. Robi to bez krzyku, zbędnego lamentu, patetyzmu, politycznych sloganów.


70

Zgrzytem jest być może nazbyt publicystyczny, dosłowny i aktualny finał, ale to w dalszym ciągu bardzo dobre kino, o którym nie zapomnimy prędko po wyjściu z kina.


70

W świecie portretowanym przez Harouna te iluzoryczne podziały trzymają się jednak mocno. Irytacja, która towarzyszy nam z tego powodu, utrzymuje się jeszcze długo po seansie i udowadnia, że skromny film pokroju "Jesieni…" dysponuje zaskakującą sił...


70

Kino nieobojętne społecznie, zaangażowane, ale niewykrzykujące wielkich haseł, bez nad ekspresji opowiadające o problemie bezdomności w różnych tego słowa znaczeniach? Właśnie o tym jest, tak niepozorne, nawet już na poziomie tytułu, dzieło Jesień...


67

Film pochodzącego z Czadu francuskiego reżysera to raczej intymny namysł nad naturą miłości i obraz poszukiwań własnego miejsca, a nie polityczna deklaracja.


60

Istota "Jesieni we Francji" tkwi w autentycznym sprzeciwie wobec cierpienia imigrantów i ich sytuacji, przekutym w klarowną i przejmującą filmową opowieść.


50

Jesień we Francji to nieco publicystyczne kino, któremu daleko do największych osiągnięć Mahmata-Saleha Harouna, a pomimo tego jest to i tak dzieło, które warte jest zobaczenia i refleksji po wyjściu z kina.


Proszę czekać…