Kler 2018

2018

Big f2b98339 4f0d 4594 a4d0 622ab4fcc402
73
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 18 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
13
Neutralne
4
Negatywne
0
  • Polska premiera 28 wrz 2018 (2018-09-28)
  • Światowa premiera 18 wrz 2018 (2018-09-18)
  • Gatunek Dramat, Obyczajowy
  • Kraj Polska
  • Reżyseria Wojciech Smarzowski
  • Scenariusz Wojciech Smarzowski, Wojciech Rzehak
  • Aktorzy Janusz Gajos, Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz

Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz, pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce... Drugi z księży, Trybus, jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule, który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.

Recenzje

90

Wiem, że film spotka się ze skrajnymi opiniami. Jednak patrząc na to trzeźwo, jest to po prostu dobre kino poruszające ważny i aktualny temat.


90

To film, który w kinach wypadałoby poprzedzić wspólnym odśpiewaniem Boże coś Polskę. I który każdy powinien obejrzeć!


83

"Kler" Wojciecha Smarzowskiego to więcej niż kino, to szansa na oczyszczenie.


80

Smarzowski, niczym rasowy egzorcysta, stara się wypędzić wszystkie demony rodzimego kleru. Nastał czas na polemikę, nastał czas na przyznanie się do win, nastał czas na reformy.


80

W filmie jest trochę humoru, ale to głównie mocny dramat, który pozostawia po sobie mocne, depresyjne wrażenie. Istnieją księża z powołania, dobrzy ludzie, ale instytucja jest skażona i może ich zniszczyć.


80

Kler hipnotyzuje, szokuje – choć w dużo mniejszym stopniu niż Drogówka czy Wołyń – i nie pozostawia obojętnym. A do swojego świata wprowadza nutkę nadziei. Jest krytycznie i ostro, ale nie bez idealistycznego podejścia, że może będzie lepiej.


80

Finalny obraz nie jest aż tak polaryzujący i jednostronny, jak życzyliby sobie tego niektórzy, zarzucając reżyserowie nadmierne uproszczenia. To film przemyślany, który pokazuje złożoną sytuację i trudną drogę wyjścia.


80

Smarzowski znów udowodnił, że nie boi się kontrowersji i tematów tabu. Kościół nie zadrży w posadach, oby drgnęły sumienia.


70

Porządne kino w przeważnie wyważony sposób i bez głupich uogólnień pokazujące skalę problemów, z jakimi zmaga się współczesny kościół.


70

Smarzowski – jak na głównego moralistę polskiego kina przystało – tworzy kino dyskomfortu. Karze nam wszystkim wykonać rachunek sumienia i przyjrzeć się w stworzonych postaciach. Bo to wcale nie jest film o Kościele – lecz o nas wszystkich.


70

Jako całość "Kler" jest filmem dojmującym i dosadnym, a przy tym bardzo dobrze przemyślanym.


70

Film o duchowieństwie, które nie ma w sobie ani grama duchowości. Choć dosadność przekazu może momentami razić, kino tego pokroju musiało w końcu powstać.


70

Smarzowski zachowuje ludzką skalę, nie daje się ponieść metaforze. Zamiast walić po oczach, przedstawia wielowymiarowych, skonfliktowanych bohaterów. 


60

Filmowiec, bardziej niż na wierze, woli skupić się na człowieku, na zgłębianiu sparafrazowanego w kampanii reklamowej hasła "człowiekiem jestem; nic, co ludzkie, nie jest mi obce".


60

Wojtek Smarzowski wstaje z kolan, bierze do rąk kamerę i grzmoci nią kościelnych hierarchów – a z nimi i samych widzów.


60

„Kler” jest ważnym filmem, w sensie społecznym być może nawet najważniejszym filmem wolnej Polski. Tym bardziej żałuję, że nie jest filmem wybitnym.


50

„Kler” zwraca uwagę na problem, wsadza kij w mrowisko i powoduje głośne debaty. To zdecydowanie największa zaleta tej produkcji. Zaraz obok rewelacyjnego aktorstwa w wykonaniu najlepszych aktorów jakich mamy w kraju.


?

Od antyklerkalnych agitek, nowemu filmowi Wojciecha Smarzowskiego bliżej do potraktowanej à rebours duchowej literatury spod znaku Bernanosa.


Proszę czekać…