Litość 2018/I

Oiktos 2018/I

Big 6ca2828c cf22 4f79 98a4 f947d9548687
55
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 2 recenzje

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
0
Neutralne
2
Negatywne
0
  • Polska premiera 01 mar 2019 (2019-03-01)
  • Światowa premiera 19 sty 2018 (2018-01-19)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj Grecja, Polska
  • Reżyseria Babis Makridis
  • Scenariusz Babis Makridis, Efthymis Filippou
  • Aktorzy Yannis Drakopoulos, Evi Saoulidou, Evdoxia Androulidaki

Bohaterowie Babisa Makridisa - kiedyś mieszkający w samochodzie bezimienny kierowca (L), teraz również pozbawiony nazwiska prawnik - to mężczyźni w średnim wieku. Trudno o lepszy moment na załamanie nerwowe. Posępny Yannis Drakopoulos, który przed realizacją "Litości" dostał od reżysera filmy Akiego Kaurismäkiego i Bustera Keatona, nie rozstaje się z miną żałobnika, wcielając się w postać ojca rokującego pianisty i męża kobiety w śpiączce. Pewnego dnia żona jednak się budzi i wszystko staje na głowie. Lukrowane babeczki od troskliwej sąsiadki przestają przychodzić, nikt już nie posyła pełnych litości spojrzeń, a prawdziwą tragedią okazuje się brak powodów do zmartwień. Makridis i scenarzysta Efthymis Filippou portretują człowieka, na którego współczucie innych działa jak narkotyk. Co gorsza, jego potrzeba wiecznego malkontenctwa nie współgra z otoczeniem. Z okna apartamentu roztacza się przecież widok na srebrną plażę, lazurowe niebo i samotną palmę pośrodku.

Recenzje

60

Brak świeżego ciasta codziennie rano i zero litościwych spojrzeń u pracownika pralni doprowadziły protagonistę do wielu skrajnych uczuć – podobnie jest w przypadku widza oglądającego nowy film Makridisa.


50

Makridis naśladuje styl Lanthimosa. Tymi samymi środkami chce stworzyć na ekranie dziwaczną atmosferę przenikania się realizmu z surrealizmem.


Proszę czekać…