Winni 2018

Den skyldige 2018

Big a00d0886 7533 4a24 8758 119580c18672
74
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 11 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
7
Neutralne
2
Negatywne
0
  • Polska premiera 09 lis 2018 (2018-11-09)
  • Światowa premiera 21 sty 2018 (2018-01-21)
  • Gatunek Thriller
  • Kraj Dania
  • Reżyseria Gustav Möller
  • Scenariusz Gustav Möller, Emil Nygaard Albertsen
  • Aktorzy Jakob Cedergren, Jessica Dinnage, Omar Shargawi

Śmiertelnie znudzony operator policyjnego telefonu alarmowego odbiera mechanicznie kolejne wezwania. Raz dzwoni facet, który zażył za dużo narkotyków i nie za bardzo wie, co się wokół niego dzieje, innym razem mężczyzna, który został okradziony we własnym BMW przez prostytutkę. Dzień jak co dzień. A przynajmniej dla każdego pracującego na linii alarmowej, bowiem dla naszego bohatera, zawieszonego tymczasowo w czynnościach służbowych policjanta Asgera Holma, fizyczna bierność jest największą karą. Wszystko zmienia się, gdy odbiera telefon od zdesperowanej kobiety, która mówi szyfrem, żeby nie zaalarmować prowadzącego samochód porywacza, wiozącego ją do nieznanego celu. Korzystając z doświadczenia zdobytego przez lata aktywności w terenie oraz sprawnie działającego policyjnego systemu prewencyjnego, Holm rozpoczyna walkę z niewidzialnym przestępcą. W pewnym momencie staje jednak pod murem policyjnych procedur, wiedząc, że czas działa na jego niekorzyść.

Recenzje

83

Emocjonujący thriller, który w całości rozgrywa się w policyjnym centrum alarmowym. "One man show", ale jaki!


80

"Winni" to najlepszy dreszczowiec tego roku, bijący na głowę wszystkie wysokobudżetowe amerykańskie produkcje. Idźcie do kin, na pewno nie spotka was zawód.


80

Winni to z pewnością jedna z największych niespodzianek, jakie mi było dane oglądać w tym roku. To dzieło napisane z matematyczną precyzją, które zmusza widza do pobudzenia swojej wyobraźni.


80

Winni to kino, podczas którego ani przez chwilę nie nudzi nas brak zmian scenerii, bohaterów, miejsc, bo jest wybitnie dynamiczne dzięki temu, co niewidoczne. I udaje się widza do tego dziania poza kadrem bardzo skutecznie przekonać.


80

Młodemu reżyserowi udała się trudna sztuka połączenia ekspozycji z budowaniem napięcia bez przedwczesnego zdradzania detali, które mogłyby doprowadzić widza do rozwiązania zagadki.


70

"Winni" przestrzegają też, że szlachetne intencje to broń obosieczna; że wyciągając do kogoś pomocną dłoń, musisz wziąć odpowiedzialność za podjęte działanie.


70

Teatr jednego aktora. Trzymające w umiarkowanym napięciu anty-widowisko, które nie nudzi pomimo obsady ograniczonej do minimum.


60

Ta gęstość, fabularne skupienie, kameralność czynią ze skandynawskiej produkcji całkiem satysfakcjonujące kino.


60

Moller co prawda stara się dodać bohaterowi psychologicznej głębi, ale ta ma jedynie stać się kolejnym elementem w grze o stawkę zaskoczenia widza.


?

„Winni” to film, który bawi się z widzem, sprytnie wykorzystując jego oczywiste skojarzenia i pochopne osądy. Zdecydowanie warto przez te niespełna 1,5 godziny posłuchać telefonicznych rozmów Asgera, odbierającego telefon linii 112.


?

„Winni” to film trwający niecałe 90 minut, więc wyraźnie nie silono się tutaj na wydłużenie go w jakikolwiek sposób.


Proszę czekać…