Via Carpatia 2018

2018

Big cf0b44c7 00b3 4981 934b 138f15c0b6bd
48
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 4 recenzje

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
1
Neutralne
2
Negatywne
1
  • Polska premiera 23 lis 2018 (2018-11-23)
  • Światowa premiera 30 cze 2018 (2018-06-30)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj Polska, Macedonia, Czechy
  • Reżyseria Klara Kochańska, Kasper Bajon
  • Scenariusz Klara Kochańska, Kasper Bajon

Jest rok 2016. Polacy żyją mistrzostwami świata w piłce nożnej. Z mediów docierają również coraz bardziej niepokojące wieści na temat konfliktu w Syrii i fali uchodźców uciekających do Europy przez tzw. „szlak bałkański”. Julia i Piotr są dobrze zarabiającą parą z dużego miasta. Po ciężko przepracowanym roku marzą im się wakacje. Nie zajmują ich problemy odległego świata. Sytuacja zmienia się kiedy matka Piotra prosi go o sprowadzenie do Polski jego ojca - uchodźcę, przebywającego w obozie na grecko-macedońskiej granicy. Piotr nie miał z ojcem kontaktu od 30 lat. Jednak mimo swoich wątpliwości i niechęci Julii, decyduje się spełnić prośbę matki. Dystans dzielący ich eleganckie mieszkanie w Warszawie od obozów uchodźców w Grecji i Macedonii to niespełna 2000 km. Julia i Piotr uświadamiają sobie, jak blisko ich komfortowego życia dzieje się to, co dotychczas widzieli tylko w telewizji.

Recenzje

70

Via Carpatia ma dobry słuch do dialogów, w sposób niewymuszony, sugestywnymi scenami, ale nie dosłownymi, demaskuje ignorancję człowieka współczesnego. Nieźle skrojony, skromny dramat, pokazujący, jak mieszczaństwo symuluje zaangażowanie.


50

Via Carpatia porusza ważny temat, ale nie potrafi zagłębić się w jego sedno. Kochańska i Bajon szkicują niewyraźne portrety postaci, które ani przez moment nie są zajmujące i intrygujące.


50

„Via Carpatia” jedynie muska ważny temat, wskazuje go palcem, ale nie do końca wie, jak do niego podejść, gdzie szukać najciekawszych tropów czy dróg jego zgłębienia.


20

Póki co, drodzy czytelnicy i widzowie, nie dajcie się porwać na podróż po Vii Carpatii – naprawdę, nie warto.


Proszę czekać…