Via Carpatia 2018

2018

Big 8e6b6d6f 66bd 4f48 a718 66a33439c656
54
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 9 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
3
Neutralne
4
Negatywne
1
  • Polska premiera 23 lis 2018 (2018-11-23)
  • Światowa premiera 30 cze 2018 (2018-06-30)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj Polska, Macedonia, Czechy
  • Reżyseria Klara Kochańska, Kasper Bajon
  • Scenariusz Klara Kochańska, Julia Kijowska
  • Aktorzy Julia Kijowska, Piotr Borowski, Bajram Severdžan

Jest rok 2016. Polacy żyją mistrzostwami świata w piłce nożnej. Z mediów docierają również coraz bardziej niepokojące wieści na temat konfliktu w Syrii i fali uchodźców uciekających do Europy przez tzw. „szlak bałkański”. Julia i Piotr są dobrze zarabiającą parą z dużego miasta. Po ciężko przepracowanym roku marzą im się wakacje. Nie zajmują ich problemy odległego świata. Sytuacja zmienia się kiedy matka Piotra prosi go o sprowadzenie do Polski jego ojca - uchodźcę, przebywającego w obozie na grecko-macedońskiej granicy. Piotr nie miał z ojcem kontaktu od 30 lat. Jednak mimo swoich wątpliwości i niechęci Julii, decyduje się spełnić prośbę matki. Dystans dzielący ich eleganckie mieszkanie w Warszawie od obozów uchodźców w Grecji i Macedonii to niespełna 2000 km. Julia i Piotr uświadamiają sobie, jak blisko ich komfortowego życia dzieje się to, co dotychczas widzieli tylko w telewizji.

Recenzje

70

Najważniejsze zaś, na filozoficznym poziomie dostarcza nam fabularnej wskazówki - podróż bohaterów filmu "Via Carpatia" od samego początku skażona jest widmem porażki.


70

Debiutanci Klara Kochańska i Kasper Bajon odpowiadają za reżyserię, zaś Zuzanna i Julian Kernbach za zdjęcia – skądinąd ładne, surowe, a zapadające w pamięć, interesująco kadrowane.


70

Via Carpatia ma dobry słuch do dialogów, w sposób niewymuszony, sugestywnymi scenami, ale nie dosłownymi, demaskuje ignorancję człowieka współczesnego. Nieźle skrojony, skromny dramat, pokazujący, jak mieszczaństwo symuluje zaangażowanie.


50

Via Carpatia porusza ważny temat, ale nie potrafi zagłębić się w jego sedno. Kochańska i Bajon szkicują niewyraźne portrety postaci, które ani przez moment nie są zajmujące i intrygujące.


50

„Via Carpatia” jedynie muska ważny temat, wskazuje go palcem, ale nie do końca wie, jak do niego podejść, gdzie szukać najciekawszych tropów czy dróg jego zgłębienia.


50

Brawo dla debiutujących reżyserów za podjęcie tematu. Jednak projekt zapowiadał się najwyraźniej tak interesująco, że stracili czujność.


50

Oto problem filmu: choć wyrasta on ze słusznych intencji, nie przynosi żadnej konstruktywnej propozycji. Obawiam się, że sumienia większości z nas pozostaną uśpione.


20

Póki co, drodzy czytelnicy i widzowie, nie dajcie się porwać na podróż po Vii Carpatii – naprawdę, nie warto.


?

Ten ważny temat zaprezentowano w filmie nienachalnie, ale nasi bohaterowie na swej drodze mijają ludzi o podobnych problemach, jak ojciec Piotra, dla których pobyt w tych rejonach nie jest związany z beztroskim wypoczynkiem.


Proszę czekać…