Sofia 2018

2018

Big b92a8904 2b29 4c31 a417 4f472c710eb5
77
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 6 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
6
Neutralne
0
Negatywne
0
  • Polska premiera 23 lis 2018 (2018-11-23)
  • Światowa premiera 16 maj 2018 (2018-05-16)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj Francja, Katar
  • Reżyseria Meryem Benm'Barek-Aloïsi
  • Scenariusz Meryem Benm'Barek-Aloïsi
  • Aktorzy Maha Alemi, Lubna Azabal, Sarah Perles

Za pozamałżeński seks w Maroku niezamężnym kobietom grozi kara od miesiąca do roku więzienia. Może dlatego 20-letnia Sofia (Maha Alemi) wypiera ze świadomości zaawansowaną już ciążę? Gdy jednak doznaje silnych bólów brzucha podczas rodzinnej kolacji, na którą zaproszona jest para zamożnych znajomych, ich studiująca medycynę córka Léna (Sarah Perles) szybko diagnozuje stan koleżanki. Widząc desperację Sofii, pomaga jej urodzić w sekrecie, ale noworodka długo ukrywać się nie da. Razem rozpoczynają poszukiwania ojca dziecka oraz sposobu, by nie okryć hańbą rodziny. Pełnometrażowy debiut wychowanej w Belgii marokańskiej reżyserki Meryem Benm'Barek, będąc krytyką patriarchalnego społeczeństwa, jednocześnie portretuje kobiety w złożony, daleki od prostej wiktymizacji, sposób.

Recenzje

83

„Sofia” to absolutnie wyjątkowy debiut. Dowód nie tylko wielkiej wrażliwości i warsztatowej sprawności, ale także pełnego, zniuansowanego spojrzenia na świat.


80

"Sofia" to wstrząsający, ale zarazem znakomity portret Maroka w pęknięciu - kraju, który tworzy coraz trudniej porozumiewające się światy, odizolowane od siebie jak zamknięte osiedla.


80

Wyjątkowy i ważny debiut młodej marokańskiej reżyserki, którego najmocniejszymi stronami są autentyczność, intymność oraz wrażliwość.


80

“Sofia” Meryema Benm'Bareka-Aloïsi’egoi jest obrazem, który poprzez trudną i złożoną sytuację swojej bohaterki, pokazuje zmiany światopoglądowe, jakie zachodzą w dzisiejszym świecie.


70

“Sofia” pozostanie raczej festiwalową ciekawostką, propozycją dla widzów zainteresowanych kinematografią Bliskiego Wschodu.


70

Sofia zachwyca dopracowanymi kadrami oraz doskonałym montażem.


Proszę czekać…