Zama 2017

2017

Big cf8e7730 e5e4 4805 bd48 a2cc1b6ae8be
71
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 6 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
5
Neutralne
1
Negatywne
0
  • Polska premiera 31 sie 2018 (2018-08-31)
  • Światowa premiera 31 sie 2017 (2017-08-31)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj Argentyna, Hiszpania, Francja, Holandia, USA, Brazylia, Meksyk, Portugalia, Liban, Szwajcaria, Dominikana
  • Reżyseria Lucrecia Martel
  • Scenariusz Lucrecia Martel
  • Aktorzy Daniel Giménez Cacho, Lola Dueñas, Matheus Nachtergaele

Tytułowy bohater Diego de Zama (Daniel Giménez Cacho) to zarządca rezydujący na peryferiach XVIII-wiecznej hiszpańskiej kolonii. Żyje w stanie ciągłego oczekiwania na awans, pragnie wykazać się przed mocodawcami i zostać przez nich dostrzeżony. Wypatrując przyszłości, nie dostrzega jednak wartości tego, co dzieje się wokół niego. Jest więźniem urzędu, człowiekiem uporczywie przywiązanym do rytuałów, patrzącym na siebie przez pryzmat swojej pozycji społecznej. Tropikalny upał i wilgoć szybko jednak demaskują pustkę przywiezionych z Europy norm. Im rozpaczliwiej bohater trzyma się sztywnych reguł, których w jego mniemaniu przestrzegać powinien urzędnik, kolonizator i dumny biały mężczyzna, tym więcej czeka go upokorzeń.

Recenzje

80

Zama jest kinem ryzykownym w swojej fantazji przedstawienia, decydując się na zdemaskowanie maskarady współczesności przebraniem jej za wiek XVII.


80

Lucrecia Martel pozostaje w rewelacyjnej formie. "Zama" to świetny, na wskroś współczesny kafkaesk o bezsilności wobec władz i żmudnym oczekiwaniu na lepsze jutro.


70

Zama nigdy nie staje się dla widza przytłaczająca; a to dzięki subtelnemu humorowi wplatanemu w obrazy wycieńczenia, a to dzięki lawinie kolejnych postaci i porozpoczynanych, ignorowanych w połowie wątków.


70

"Zama" potwierdza bowiem prawdę dotyczącą tyleż ambitnego kina, co systemowej przemocy: żeby dostrzec ich prawdziwą naturę, trzeba nie lada wysiłku. Nie tylko uważnego oka, ale i twardych pośladków.


67

To kino historyczne, ale nie ma w sobie nic tradycyjnego czy wtórnego. Wręcz przeciwnie, wydaje się niezwykle współczesne.


60

„Zama” jest filmem brutalnym, choć niewiele w nim przemocy. Jest bezwzględny dla swoich groteskowych bohaterów, paradujących w wytwornych perukach, pod którymi pieczołowicie skrywają strach, tęsknotę, niespełnienie i rozczarowanie.


Proszę czekać…