Dywizjon 303. Historia prawdziwa 2018

2018

Big 5943d582 9b71 4c92 b5a8 e567e38f514e
48
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 9 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
0
Neutralne
5
Negatywne
4
  • Polska premiera 31 sie 2018 (2018-08-31)
  • Światowa premiera 09 lis 2018 (2018-11-09)
  • Gatunek Wojenny, Dramat, Historyczny
  • Kraj Polska, Wielka Brytania
  • Reżyseria Denis Delić
  • Scenariusz Jacek Samojłowicz, Chris Burdza
  • Aktorzy Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Krzysztof Kwiatkowski

Jest rok 1940. Polska znajduje się pod niemiecką i radziecką okupacją. Grupa polskich pilotów zrobi wszystko, aby walczyć z wrogiem ojczyzny. Przez Rumunię i Francję przedostają się do Wielkiej Brytanii, gdzie tworzą 303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki. Dywizjon, który odmieni oblicze wojny. Dowódcą jednostki zostaje Witold „Kobra” Urbanowicz (Piotr Adamczyk), a jego najbardziej barwnym podopiecznym okazuje się Jan „Donald” Zumbach (Maciej Zakościelny).

Recenzje

60

"Dywizjon 303. Historia prawdziwa" stanowi kawał poprawnego wojennego kina, którego nie trzeba się wstydzić, a zobaczyć warto, choćby po to, by przypomnieć młodszym pokoleniom, kto przepędził Niemców z jedynego wolnego skrawka nieba w Europie.


60

"Dywizjon 303" to kolejny krok na naszej polskiej drodze, żeby produkować kino efektowne.


60

Szczery, prosty, zrealizowany na miarę przeciętnych możliwości realizacyjno-finansowych polskiego kina. Michael Bay dla ubogich krewnych.


50

Sceny walk powietrznych wyglądają świetnie. Widać, że duża część budżetu została zainwestowana właśnie w tę część filmu. Gdybyśmy wzięli aktorów z wersji brytyjskiej i efekty z produkcji polskiej, dostalibyśmy świetny film wojenny.


50

Wygląda na to, że historia Dywizjonu 303 pomimo kilku filmowych adaptacji wciąż nie doczekała się należytego obrazu. Tegoroczne produkcje nie wybiają się ponad przeciętność, grzeznąc na mieliźnie scenariuszy.


40

Dywizjon 303. Historia prawdziwa jest do bólu poprawny, skonstruowany pod polityczny kierunek obecnych rządów. Film nie sprawdza się jako ciekawostka historyczna, zawodzi również w kategoriach kina rozrywkowego.


40

To mdły, kiczowaty produkt rzemieślniczy bez grama polotu, którego szczątkowo ratuje garstka porządnych scen z powietrznymi pojedynkami na czele oraz zaskakująco dobra rola Adamczyka.


40

Efekty specjalne są na przyzwoitym poziomie, a średnią jakość animacji udało się zrównoważyć dynamiczną pracą kamery, montażem i realistycznym wyglądem kokpitów Hurricane'ów.


30

Ktoś tu ewidentnie zapomniał, że film to nie jest air show – że wymaga bohaterów, akcji, dramaturgii, no i przede wszystkim choćby odrobiny narracyjnej konsekwencji.


Proszę czekać…