303. Bitwa o Anglię 2018/II

Hurricane 2018/II

Big fb2eb194 4662 4e31 8f1e 1f18c16c2f66
50
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 13 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
0
Neutralne
9
Negatywne
3
  • Polska premiera 17 sie 2018 (2018-08-17)
  • Światowa premiera 09 sie 2018 (2018-08-09)
  • Gatunek Wojenny, Dramat
  • Kraj Wielka Brytania, Polska
  • Reżyseria David Blair
  • Scenariusz Robert Ryan, Alastair Galbraith
  • Aktorzy Iwan Rheon, Milo Gibson, Stefanie Martini

Jest rok 1940. Władze i ludność Wielkiej Brytanii z rosnącym przerażeniem patrzą na inwazję niemieckiej armii na Europę. Rozpoczyna się bitwa o Anglię, w której doskonale wyszkoleni i doświadczeni piloci Luftwaffe zaciekle atakują alianckie samoloty RAFu. Z pomocą przybywają doborowi polscy lotnicy: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Mirosław Ferić i Witold "Tolo" Łokuciewski. To weterani, którzy pragną walczyć w obronie swojej ojczyzny nawet poza jej granicami. Początkowa nieufność Brytyjczyków musi ustąpić wielkiemu szacunkowi, jakim Anglicy zaczynają darzyć polskich pilotów. Tak powstaje Dywizjon 303 imienia Tadeusza Kościuszki, który okazał się być najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię. Bohaterom przypisuje się zestrzelenie ponad 120 niemieckich samolotów – to wynik, jakiego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu powietrznemu dywizjonowi.

Recenzje

60

Choć gra tu syn Mela Gibsona, 303. Bitwa o Anglię nie jest filmem, który rozsławi na cały świat bohaterskich pilotów z Polski.


60

Przyzwoity film, choć z poważnymi problemami. Kuleją sceny walk między pilotami, a wątki rozgrywane na ziemi zaczynają po pewnym czasie nużyć.


60

303. Bitwa o Anglię to rzetelne kino wojenne, które unika przepychu i napompowanej atmosfery. To filmowa opowieść z dala od patriotycznych uniesień i nadużywanych sloganów.


55

Bardzo dobrze, że ten film powstał i bardzo dobrze, że nie zrobiliśmy go my, a Brytyjczycy. Wtedy jest nadzieja, że u nich się przebije i zobaczą co nieco historii, którą powinni, a wręcz muszą znać.


50

"303. Bitwa o Anglię" uhonorowuje bohaterów bez zbędnego patosu, ukazując czysto ludzkie reakcje. A wszystko to całkiem przyzwoicie zagrane. Dobre i to.


50

Piloci Dywizjonu 303 zasługują przecież na pamięć, ale jednocześnie na znacznie lepszy film.


50

David Blair nie wykorzystał szansy, którą otrzymał. Nakręcił przeciętny telewizyjny film. Niezmiernie potrzebny, ale nie na tym poziomie. Zrealizowany z dramaturgią i akcją – tu tego zabrakło.


50

Filmowi daleko do niezapomnianych produkcji wojennych, momentami nuży i razi stereotypami. Mimo to bez zbędnego patosu przywraca on pamięć zapomnianym, heroicznym Polakom.


50

To miał być solidny średniak i taki właśnie jest – w dodatku uczciwie pokazujący naszą historię.


40

"303. Bitwa o Anglię" ma zadatki na solidne, poprawne kino, nie nuży, lecz co z tego, skoro powinna ekscytować. Otrzymaliśmy przeciętny film o nieprzeciętnych ludziach. A to za mało.


40

303. Bitwa o Anglię nie jest filmem tragicznym, czy też nawet słabym. To film na wskroś przeciętny, niegodny historii, którą opowiada.


30

Film Blaira nie broni się ani jako kino wojenne, ani jako romans, ani epickie widowisko. Mógłby chociaż odegrać ważna rolę w popularyzacji historii Dywizjonu. Niestety tak się nie stanie, bo jest zbyt mało atrakcyjny.


?

Najważniejsze jest to, że film w godny sposób upamiętnia bohaterów z Dywizjonu 303 - taki był przecież jeden z głównych celów twórców.


Proszę czekać…