Człowiek, który zabił Don Kichota 2018

The Man Who Killed Don Quixote 2018

Big 2602eaa9 0380 4ffe 901b d6496156bd2a
53
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 10 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
1
Neutralne
6
Negatywne
2
  • Polska premiera 10 sie 2018 (2018-08-10)
  • Światowa premiera 19 maj 2018 (2018-05-19)
  • Gatunek Przygodowy, Komedia, Fantasy
  • Kraj Hiszpania, Wielka Brytania, Francja, Portugalia, Belgia
  • Reżyseria Terry Gilliam
  • Scenariusz Terry Gilliam, Tony Grisoni
  • Aktorzy Jonathan Pryce, Adam Driver, Olga Kurylenko

To nie jest ekranizacja powieści Cervantesa, a raczej przeróbka na jej temat. Staruszek wierzy, że jest Don Kichotem (Jonathan Pryce). Przez pomyłkę zatrudnia specjalistę od reklamy Toby Grisoniego (Adam Driver), który ma zostać jego wiernym sługą, Sancho Pansą. Wyruszają w dziwaczną podróż, przechodząc w czasie pomiędzy siedemnastym, a dwudziestym pierwszym wiekiem, tam i z powrotem.

Recenzje

70

Ostatnie słowa, jakie padają z ekranu, przekonują, że "Don Kichot będzie żył wiecznie". Nie mamy co do tego wątpliwości, podobnie jak ani przez chwilę nie wątpimy w twórcze szaleństwo Gilliama.


60

Ostatnie padające w „Człowieku, który zabił Don Kichota” słowa optymistycznie wieszczą, że legenda hiszpańskiego Rycerza Smętnego Oblicza będzie żyła wiecznie. Niestety filmowi Gilliama trudno wróżyć podobnie wiekopomnego losu.


60

Pomimo chaotycznego scenariusza i przydługiego metrażu Gilliam zdołał obronić swoją wizję, która przez lata wielokrotnie ewuluowała.


55

Mój finalny zarzut – co w przypadku produkcji tegoż autora jest dla mnie niemałym zaskoczeniem – dotyczy humoru, a konkretnie jego poziomu. Jest on po prostu niskich lotów, niebezpiecznie zbliżony do prostactwa najmniej wymagającym amerykańskich k...


50

Brakuje tu absurdalnego humoru rodem z Monty Phytona, a reżyseria sprawia wrażenie jakby była oparta tylko i wyłącznie na kompromisach tak aby naprędce sklecić zaniedbany scenariusz w jedną całość.


50

Dosyć smętne oblicza będzie miał widz, a przede wszystkim entuzjasta nieprzewidywalnego Gilliama po projekcji. No niestety, Don Kicha.


50

Ostatecznie skończyło się na walce z filmowymi wiatrakami.


40

Najgorsze jest to, że sama historia powstania filmu okazała się ciekawsza niż dzieło końcowe.


40

Człowiek, który zabił Don Kichota za bardzo dał się porwać wichurze, a w szaleństwie Gilliama trudno znaleźć solidne logiczne podstawy. Chaos przejął kontrolę.


?

"Człowiek, który zabił Don Kichota" to film, który na pewno nie każdemu przypadnie do gustu. Dzieło Gilliama to obraz, który niezwykle trudno zaklasyfikować do jakiejś konkretnej kategorii.


Proszę czekać…