Monument 2018/I

2018/I

Big 04251721 8638 47c4 b0f0 4280c27464ca
78
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 9 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
6
Neutralne
0
Negatywne
0
  • Polska premiera 15 mar 2019 (2019-03-15)
  • Światowa premiera 02 sie 2018 (2018-08-02)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj Polska
  • Reżyseria Jagoda Szelc
  • Scenariusz Jagoda Szelc
  • Aktorzy Zuzanna Pawlak, Anna Biernacik, Paulina Lasota

Nie znali się, bo byli zbieraniną studentów z różnych lat. Wiedzieli, że obudzili się nad ranem w zimnym busie. Wiedzieli, że praktyki mają się odbyć w hotelu pod okiem doświadczonej menedżerki. Wiedzieli, że będzie to dla nich duża próba, nie wiedzieli, jak trudna. Nie wiedzieli, że czas jest względny, a przestrzeń staje się figurą niemożliwą. Monument.

Recenzje

90

Mroczny ambient, czarna groteska, stylowa awangarda – tak wznosi się twórczy monument na cześć ceremonii wieńczącej studia w Szkole Filmowej.


80

Jagoda Szelc nie jest reżyserką. To szamanka, która przeprowadza rytuał inicjacji. Studenci stają się artystami, a w Polsce rodzi się zupełnie nowe kino autorskie. O takim filmie nie sposób milczeć.


80

Sama Szelc zachęca widzów do korzystania z intuicji i to właśnie za tą rekomendacją radziłbym podążać. W ciemno, po omacku poszukać własnej rysy na monumencie. Nie dla łatwego sensu, ale tak po prostu. Bezinteresownie.


80

Szelc zachęca do wyzwolenia się z tej zastygłej formy, do uwolnienia swoich uczuć, swojej tożsamości. A co za tym idzie, lepszego poznania samego siebie. Tylko wtedy można zaakceptować i zrozumieć swój los.


70

Jagoda Szelc nadrabia bardzo spójną, a jednocześnie nieoczywistą metaforą, którą potrafiła bardzo zgrabnie opakować we własny, charakterystyczny autorski styl. Nie tylko aktorzy zdali swój najważniejszy egzamin, reżyserka również.


70

Monument, nowy film Jagody Szelc, to interesująca próba połączenia aktorskiego warsztatu z niecodziennym podejściem do kina fabularnego.


?

Po obejrzeniu "Wieży. Jasny dzień" Jagody Szelc, pisałem - "oto torpeda". "Monumentem" potwierdza że komplementy nie były na wyrost. Test z drugiego filmu został zaliczony.


?

„Monument” Jagody Szelc, będący filmem dyplomowym wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, to dzieło które potrafi wywołać dyskusję i żywe reakcje publiczności.


?

Film jest niesamowicie emocjonalny, mimo braku końcowej fabuły, dziwnych i niekonwencjonalnych postaci, widz może współczuć bohaterom, przeżywać ich losy, zadawać sobie pytania. Nie ma możliwości wyjść z kina bez głowy pełnej wątpliwości.


Proszę czekać…