McQueen 2018

2018

Big 30c5bae7 7b1e 42f3 9cdf 1119109c54bb
77
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 10 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
10
Neutralne
0
Negatywne
0
  • Polska premiera 20 lip 2018 (2018-07-20)
  • Światowa premiera 22 kwi 2018 (2018-04-22)
  • Gatunek Dokumentalny, Biograficzny
  • Kraj Wielka Brytania
  • Reżyseria Ian Bonhôte
  • Scenariusz Peter Ettedgui
  • Aktorzy Alexander McQueen, Jodie Kidd, Kate Moss

Wizjoner. Buntownik. Geniusz. Aleksander McQueen. Przyszedł znikąd i na zawsze odmienił świat mody. Zwykły chłopak z biednej dzielnicy Londynu stworzył wartą miliony dolarów, luksusową markę. Stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon sztuki współczesnej. Odważny i bezkompromisowy, McQueen zwykł mawiać: „Moje pokazy mody to sex, drugs and rock n’roll. Mają elektryzować. Wywoływać emocje. Szok i atak serca”. Skąd czerpał wielką wewnętrzną siłę, dzięki której podbił hermetyczny świat haute couture? Projektował dla brytyjskiej królowej i największych gwiazd, takich jak Rihanna czy Nicole Kidman. U szczytu sławy popełnił samobójstwo. Jaką tajemnicę kryło jego życie? „McQueen” to oparta na faktach historia artysty – równie fascynująca, jak jego dzieła. Opowieść o człowieku, któremu niezwykła wrażliwość i energia pozwoliły wspiąć się na szczyty sławy i świata pop kultury.

Recenzje

90

Poruszający i zachwycający wizualnie dokument o genialnym buntowniku.


83

Fascynujący portret sympatycznego chłopaka i udręczonego artysty.


80

McQueen to przejmujący obraz, który za sprawą wykorzystania archiwalnych materiałów, przypomina Amy Asifa Kapadia.


80

"McQueen" to niezwykły portret chłopaka z East Endu, który pokazał światu mody środkowy palec, idąc wyłącznie własnymi ścieżkami. Z pozytywnym i negatywnym skutkiem.


80

McQueen to bardzo udany dokument. Film, który w każdej minucie odnosi się z szacunkiem do swojego bohatera, nie tracąc jednak uczciwości.


80

Pasjonująca biografia jednego z najbardziej kontrowersyjnych projektantów mody przełomu wieków.


70

„McQueen”, będąc zajmująca opowieścią biograficzną, rzuca też wiele światła na świat mody, ukazując ją jako osobną dziedzinę sztuki współczesnej.


70

Fermentujące w duszy pokłady bólu. To wszystko zmienione w ekscentryczne stroje, mające budzić zarówno zachwyt, jak i konsternację.


70

Gdybym więc miał skomplementować film Petera Ettedgui i Iana Bonhôte'a jednym zdaniem, napisałbym po prostu: świetnie się oglądało, z chęcią dowiedziałbym się więcej.


70

Po seansie nie można mieć wątpliwości, że Alexander McQueen był niezwykle ciekawą postacią i wyjątkowo uzdolnionym projektantem, trudno jednak odgadnąć, jak wielki wpływ miał na świat mody.


Proszę czekać…