Dogman 2018

2018

Big 93f34577 52cd 4591 878a 44ffabf05024
73
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 14 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
8
Neutralne
3
Negatywne
0
  • Polska premiera 14 wrz 2018 (2018-09-14)
  • Światowa premiera 16 maj 2018 (2018-05-16)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj Włochy, Francja
  • Reżyseria Matteo Garrone
  • Scenariusz Ugo Chiti, Massimo Gaudioso
  • Aktorzy Marcello Fonte, Edoardo Pesce, Nunzia Schiano

"Dogman" to historia trzydziestoparoletniego Marcello (Marcello Fonte), który mieszka razem z ukochaną córeczką i na co dzień zajmuje się strzyżeniem psów. Powszechnie uchodzi za spokojnego człowieka. Ale kiedy z więzienia wychodzi lokalny gangster i zaczyna terroryzować całą okolicę, Marcello postanawia zawalczyć o swoją godność i obmyśla nieoczekiwaną zemstę.

Recenzje

85

Dogman udowadnia, nie pozostawiając widza z żadną nadzieją, że źle być dobrym. To film doskonale skrojony, jak ulał estetycznie, ale oszczędny i jednocześnie kąśliwy narracyjnie.


83

Najnowsza propozycja reżysera "Gomorry" to świetnie obsadzony powrót do mrocznych, gangsterskich klimatów, niepozbawiony humoru i liryzmu.


80

Dogman to pierwszorzędne studium ludzkiej psychiki, w której zło nieustannie chce pożerać pokazywane na zewnątrz dobro.


80

„Dogman” nie jest właściwie żadnym dramatem, a dopiero w makabrycznym finale zbliża się gatunkowo do groteski a la bracia Coen.


80

Po skończonym seansie "Dogmana" ciężko żywić do Marcello pozytywne uczucia z początku projekcji. Ale jeszcze trudniej wyobrazić sobie, jakie inne wybory mógłby on podjąć.


70

Dogman zachwyca specyficznym klimatem napięcia i beznadziei. Wszystko dzięki ponurej aurze miasteczka i pasywności przedstawianych bohaterów.


70

Dogman to film mądry, rzetelnie wykonany i umiejętnie skonstruowany. Jeśli tak ma wyglądać „przeciętne” kino, to śmiało możemy je brać w ciemno.


70

Dogman to niezwykle wciągająca produkcja prowadzona w klimacie niepokoju. Kino intrygujące fabułą, skupione na uniwersalnych tematach i walce z bezradnością bohatera.


60

Garrone jak zwykle kręcił film chronologicznie, chcąc uzyskać naturalny kierunek rozwoju postaci.


60

„Dogman” kąsi i warczy, ale za słabo, aby zostawić zauważalne ślady. Mimo to trudno nie zwrócić na niego uwagi ze względu na zdjęcia, klimat i grę aktorską.


60

Wyróżniony zasłużoną nagrodą dla najlepszego aktora na tegorocznym festiwalu w Cannes Marcello Fonte wspaniale integruje się z estetyką brudnej baśni stworzoną przez Matteo Garrone. Pieskie życie nabiera tu zupełnie nowego znaczenia.


?

W pełni świadomie reżyser trzyma kamerę blisko swej gwiazdy, bo to właśnie (prawdziwy i filmowy) Marcello trzyma uwagę widza od początku do końca.


?

"Dogman" to zupełnie niestandardowa, nieprzewidywalna, brutalna opowieść o zemście, żądzy szybkiego wzbogacenia się za wszelką cenę, kodeksie honorowym drobnych przestępców.


?

Nie jest to jednak kino ślamazarne, dzieje się tutaj sporo, tempo jest wartkie, klimat budowany wzorcowo, a postacie starannie rozbudowywane. W końcu mam sztamę z Matteo Garrone.


Proszę czekać…